Co jest potrzebne żeby skonstruować pozew o odszkodowanie medyczne?

Daniel Anweiler        06 lutego 2016        Komentarze (0)

Niniejszy wpis zaczyna serię wpisów o tym co składa się na proces o odszkodowanie medyczne. Pokaże Ci w tym i w kilku następnych wpisach ważne elementy procesu cywilnego o odszkodowanie medyczna.

Zacznę od drugiej, moim zdaniem, najważniejszej rzeczy w procesie odszkodowawczym czyli od pozwu. Pierwszą najważniejszą rzeczą jest opinia biegłych lekarzy sądowych na której w dużej mierze opiera swoje orzeczenie sąd. Opinia biegłych z reguły wieńczy cały proces dowodzenia w sprawie. Ważne jest zatem, żeby była korzystna dla Ciebie.  Aby doprowadzić do tego koniecznym jest złożenie dobrze przygotowanego i napisanego pozwu. Od niego się wszystko zaczyna.

Co w takim razie jest potrzebne żeby skonstruować pozew o odszkodowanie medyczne? Co musisz wiedzieć i jakie musisz mieć dowody? Jak wygląda sprawa w sądzie? Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na te pytana zapraszam do dalszej lektury tego oraz następnych postów.

Jeżeli chcesz złożyć pozew o odszkodowanie medyczne musisz wiedzieć przeciwko komu chcesz a przede wszystkim możesz go złożyć. Wydaje się proste i w większości przypadków jest. Leczyłeś się u jednego lekarza czy w jednym szpitalu w którym źle poskładali ci nogę po złamaniu. Pozywasz szpital i ubezpieczyciela oraz ewentualnie lekarza. O tym kto i w jakim przypadku odpowiada za twoją szkodę pisałem tutaj.

Jednakże w przypadku gdy leczyłeś się w kilku szpitalach pojawia się problem. W którym szpitalu wyrządzono Ci szkodę? Czy tylko ten szpital odpowiada za szkodę? Może zdarzyć się tak, że szkoda powstała w czasie leczenia w szpitalu A a w szpitalu B prawdopodobnie jeszcze jak się to mówi „poprawili”. W takim przypadku trzeba bardzo uważnie przeanalizować całą dokumentację medyczną, żeby wskazać odpowiedzialnego za szkodę. Zatem trzeba wiedzieć dokładnie kogo pozwać. Pozwanie nie tej osoby lub instytucji spowoduje oddalenie powództwa a dodatkowo będziesz obciążony kosztami sądowymi.

Po drugie musisz wiedzieć o co występujesz. To znaczy czego się w pozwie domagasz. O tym jakie masz roszczenia pisałem tutaj. Odszkodowanie jest wyliczane matematycznie, tak jak renta. Co do kwoty zadośćuczynienia jest wiele szkół i sposobów ustalania jego wysokości. Jest to temat na osobny wpis. Na wszystkie twoje roszczenia musisz przedstawić dowody. Co do odszkodowania to przydatne są faktury za leki, za dodatkowe zabiegi, rehabilitację. Co składa się na na wszystkie elementy twoich roszczeń omówię w następnych wpisach z tego właśnie cyklu postów.

Najważniejsze przy konstruowaniu i pisaniu pozwu jest określenie jakiej doznałeś szkody medycznej. Jest to możliwe po analizie Twojej dokumentacji medycznej. Jeżeli jeszcze jej nie masz lub jest nie kompletna złóż wniosek o jej wydanie. Gotowy wzór znajdziesz klikając na ten link.

Ważne są także pozostałe dowody na poparcie pozwu. Najlepiej dowód z zeznań świadków. Z drugiej strony będą zeznawać lekarze i personel medyczny trzeba zatem przeciwstawić ich wypowiedzi zeznaniom Twoich świadków. Najlepiej jeżeli są to osoby które bezpośrednio widziały się z Tobą w szpitalu, odwiedzały Cię lub rozmawiały z lekarzami o Twoim stanie zdrowia.

W procesie sądowym może przydać się także pełnomocnik, który ma doświadczenie w procesach odszkodowawczych i nie boi się sali sądowej. Jeżeli Cię nie stać na takiego adwokata lub radcę prawnego złóż wniosek o przyznanie Ci pełnomocnika z urzędu wskazując tego adwokata lub radcę którego chcesz aby Cię reprezentował. Jeżeli sąd przyzna ci pełnomocnika z urzędu Twoje wskazanie konkretnej osoby będzie uwzględnione. Wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie pełnomocnika z urzędu znajdziesz klikając na ten link.

Składają pozew do sądu musisz uiścić opłatę od pozwu. Jest to 5 % wartości dochodzonej kwoty. W przypadkach odszkodowań medycznych jest do za zwyczaj duża kwota. Warto zatem złożyć wniosek o zwolnienie od ponoszenia kosztów sądowych. Gotowy wzór takiego wniosku znajdziesz po lewej stronie.

Powodzenia w sądzie.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: