Dokumentacja medyczna. Ważny dowód w procesie sądowym

Daniel Anweiler        13 listopada 2015        8 komentarzy

W poprzednich wpisach na blogu pokazałem ci jakie masz roszczenia do lekarza czy szpitala, kto odpowiada za twoją szkodę oraz omówiłem przedawnienie roszczeń o odszkodowanie za błędy medyczne. Dzisiaj zdradzę ci trochę sekretów z kuchni adwokackiej.

W procesie przygotowywania pozwu o odszkodowanie za błędy medyczne ogromne znaczenia ma twoja dokumentacja medyczna.

To także na jej podstawie jestem w stanie, z niewielką pomocą znajomych lekarzy, określić czy szkoda nastąpiła i czy mamy szanse w sądzie. Dokumentacja medyczna jest o tyle także ważna gdyż to na jej podstawie biegli sądowi wydają swoją opinię w sprawie sądowej. Na tejże zaś opinii swój wyrok w dużej mierze opiera sąd.

Dlatego zawsze doradzam moim klientom, żeby jak najszybciej złożyli wniosek o wydanie dokumentacji medycznej. Ma to istotne znaczenie z punktu widzenia procesowego gdyż im dalej od zabiegu lub leczenia które spowodowało szkodę tym mniej z tego całego zdarzenia pamiętamy my oraz nasi najbliżsi.  Piszę o tym dlatego, że zdarza się iż w dokumentacji jest napisane coś innego a pacjent, mój klient, pamięta, że było inaczej. Nie chcę się tu rozwodzić nad kwestiami dopisywania rożnych rzeczy do dokumentacji medycznej. Wystarczy stwierdzenie, że im szybciej weźmiemy dokumentację medyczną tym większe prawdopodobieństwo, że odpowiada ona prawdzie lub że możemy żądać dokonania w niej adnotacji korygujących jej treść.

Ok, czyli możesz a w sumie powinieneś złożyć wniosek o wydanie  dokumentacji medycznej jeżeli masz podejrzenie co do tego, że wyrządzona została ci szkoda medyczna.

Samej dokumentacji szpital czy inna placówka zdrowia ci nie wyda ale wyda wypis, odpis lub kopię poświadczoną za zgodność. Zgodnie z prawem (Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku praw Pacjenta tj. Dz. U. z 2012 poz. 159) przysługuje ci też prawo przejrzenia swojej dokumentacji medycznej, a także można żądać wydania oryginału za pokwitowaniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu, gdy żąda tego np. inny podmiot leczniczy lub sąd.

Wydanie dokumentacji wiąże się niestety z koniecznością zapłacenia za kopię odpis czy wypis. Nie jest to mała opłata i czasem gdy dokumentacja jest obfita są to duże kwoty. Zdarza się, że złożenie wniosku dokumentację z prośbą o zwolnienie z opłaty jest uwzględniany choć niestety nie jest to regułą.

Sama dokumentacja medyczna jest teraz prowadzona w wersji papierowej i elektronicznej. Docelowo od 1 sierpnia 2017 roku będzie prowadzona tylko w wersji elektronicznej co ułatwi pracę lekarzom ale także adwokatom gdyż będzie ją znacznie trudniej, mówiąc wprost, sfałszować.

Na moim blogu znajdziesz do pobrania wzór wniosku o wydanie dokumentacji medycznej. Jest on uniwersalny i wymaga tylko wydrukowania i wypełnienia w swoje dane. Znajduje się po lewej stronie.

Zapraszam do komentowania, lektury pozostałych wpisów oraz subskrypcji.

{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Filip Listopad 13, 2015 o 16:45

Rozumiem zatem, że jeśli zrobię kopie ksero dokumentacji, którą mi udostępniono, nie będzie się jakkolwiek liczyć w sprawie ewentualnych roszczeń?

Odpowiedz

Daniel Anweiler Listopad 16, 2015 o 10:02

Cześć Filipie,
Dziękuję ci za komentarz.
Skopiowana przez ciebie dokumentacja może być dowodem, np. podstawą do weryfikacji czy nie było nic dopisywane do dokumentacji już post factum.
Dopiero jednak dokumentacja poświadczona za zgodność z oryginałem przez szpital albo sam oryginał dołączony do sprawy może być podstawą wydania opinii przez biegłych a potem wyroku przez Sąd.

Odpowiedz

Siergiej Listopad 17, 2015 o 11:51

Bardzo ciekawy wpis. Dziękuję!

Odpowiedz

Daniel Anweiler Listopad 17, 2015 o 12:14

Dziękuję za lekturę Siergieju. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Anna Kwiecień 3, 2017 o 19:18

Witam, czy czlonek rodziny, maz, moze wystapic o wydanie karty pacjeta? I Co jezeli byla to wizyta prywatna?

Odpowiedz

Daniel Anweiler Kwiecień 4, 2017 o 12:30

Dzień Dobry Pani Anno,
Czy jest Pani mąż upoważniony do dokumentacji medycznej? Jeżeli tak to może wystąpić o wydanie tejże dokumentacji?
Nie ma znaczenia czy wizyta była prywatna czy też nie. Proszę skorzystać z mojego wniosku http://odszkodowaniazabledymedyczne.pl/wp-content/uploads/2015/08/Dokumentacja-Medyczna.pdf tam również jest wzór upoważnienia dla innej osoby do wydania dokumentacji medycznej.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Olga Lipiec 12, 2017 o 09:34

Dzień dobry, z wielkim zainteresowaniem i wdzięcznością dla Pana czytam informacje o zadośćuczynieniach i odszkodowaniach za błędy medyczne.
Dziękuję !!!
Mam 2 pytania póki co : 1/ czy odszkodowanie jest wtedy, kiedy dochodzimy praw w związku z poniesionymi kosztami, tj. szkodami materialnymi, a zadośćuczynienie, kiedy dotknęła nas krzywda, czyli szkoda niematerialma ?
2/ czy Pan mógłby poprowadzić moją sprawę o zadośćuczynienie, jeśli dobrze rozumiem nomenklaturę, za błędnie wyliczoną moc soczewki do przeszczepu przy zaćmie (dobrana błędnie soczewka jest o 3,5 dioptrii silniejsza, niż powinna być), przez co doszło do monowizji i w bardzo dużym stopniu straciłam możliwość prawidłowego widzenia ? Jeśli to niewygodne (jestem z Warszawy), to czy może mi Pan wskazać kogoś w stolicy ?

Z poważaniem Olga Krutikow

Odpowiedz

Daniel Anweiler Lipiec 17, 2017 o 13:48

Dzień Dobry Pani Olgo,
Witam Panią serdecznie!
Dziękuję za miłe słowa o moim blogu.
W odpowiedzi na pierwsze Pani pytanie. Tak ma Pani rację odszkodowanie w przypadku poniesionych kosztów a zadośćuczynienie w przypadku krzywdy fizycznej i psychicznej.
Prowadzę sprawy także w Warszawie. Jeżeli chce Pani skorzystać z mojej pomocy prawnej proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl lub telefoniczny 792226834
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: