Kto się nie boi dentysty? Twój adwokat !

Daniel Anweiler        27 listopada 2015        7 komentarzy

Ok wszyscy się boją dentysty. Jednakże nie można się bać dentysty aż tak bardzo, że jak spowoduje szkodę przy leczeniu to nie będziemy dochodzić od niego odszkodowania. Przecież nie aż taki dentysta straszny, że nie będziemy dochodzić naszych praw.

W związku z tym, że znaczna większość z nas chodzi leczyć swoje zęby prywatnie to odpowiedzialność twojego dentysty za spowodowaną Ci szkodę różni się od odpowiedzialności za inne zabiegi.

W związku z tym, że udajemy się do prywatnego gabinetu zawieramy z dentystą umowę o świadczenie usługi medycznej. W przypadku wyrządzenie szkody przy leczeniu możemy dochodzić odszkodowania na podstawie dwóch reżimów prawnych tj. odpowiedzialności za nienależycie wykonaną umowę oraz za szkodę na podstawie odpowiedzialności deliktowej.

Dla przykładu dentysta leczy nam górną czwórkę prawą. Nie udanie założył plombę i wypadła po krótkim czasie co oznacza, że trzeba jeszcze raz leczyć ząb. Jednocześnie przy leczeniu zęba uszkodził wiertłem dolną czwórkę prawą, która tym samym także wymaga leczenia. Nie powiedział nam także jak mamy postępować po zabiegu czyli ile mamy nie jeść lub nie pić co także przyczyniło się do powstania szkody tj. wypadnięcia plomby.

W przypadku złego leczenia górnej prawej czwórki lekarz odpowiada za nienależyte wykonanie umowy czyli błędne leczenie. Uszkodzenie dolnej prawej czwórki to delikt cywilny czyli odszkodowanie za spowodowanie szkody przy leczeniu. W przypadku braku informacji co do postępowania po zabiegu to do lekarza należy obowiązek w czasie procesu wykazać, że prawidłowo nas poinformował o postępowaniu po zabiegu.

Jednym słowem nie taki dentysta straszny i należy dochodzić swoich praw w przypadku zawinionego błędu dentysty bo zęby mamy jedne a wszyscy dobrze wiemy, że jak bolą to jest to utrapienie.

{ 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Wojciech Rudzki | umowanajmu.info Grudzień 9, 2015 o 13:15

Przyznaję się bez bólu. Dentysty boje się bardzo! Prawnik też człowiek… 🙂

Odpowiedz

Daniel Anweiler Grudzień 9, 2015 o 13:43

Tak, zgadzam się. Prawnik niestety do dentysty chodzić też musi. Ja biorę zawsze znieczulenie, chwila i jak sie to mówi „po bólu”. Pozdrawiam z tego miejsca mojego dentystę ?

Odpowiedz

Alfadent Lipiec 11, 2016 o 12:39

Bardzo rzeczowy tekst! Proszę jeszcze o dodatkowe informacje dla czytelników co do zadośćuczynienia. Pacjenci nie wiedzą czy dentysta ma na swój koszt naprawić szkodę czy raczej należy im się rekompensata finansowa.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Lipiec 12, 2016 o 09:09

Dzień Dobry,
Dziękuję za komentarz i pytanie.
Oczywiście dentysta może na swój koszt naprawić szkodę. Ogranicza to lub wręcz niweluje w całość odszkodowanie gdyż szkoda została naprawiona.
Odnośnie zadośćuczynienia to pacjent, który doznał szkody i w związku z tym ucierpiał też krzywdę czyli cierpiał niepotrzebny ból oraz strach przed niepotrzebnym kolejnym zabiegiem może dochodzić pomimo naprawienia szkody, pieniężnej rekompensaty za krzywdę.

Odpowiedz

Anna Piskorowska Kwiecień 13, 2017 o 21:21

Witam bylam u dentysty i chyba stracilam smak czuje dopiero przypodniebieniu:( jest to straszne eeee .kobieta dentystka byla pijana a ja glupia.postanowilam tdac jej.szanse ii.co teraz jestem.zalamana

Odpowiedz

Daniel Anweiler Kwiecień 14, 2017 o 09:20

Dzień Dobry Pani Anno,
Witam Panią serdecznie!
Proszę o kontakt na maila i podanie więcej szczegółów sprawy jeżeli chce Pani zlecić do analizy.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Alfreda Kwiecień 25, 2017 o 21:20

Proszę o kontakt w sprawie źle wykonanej usługi dentystycznej.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: