Przedawnienie roszczeń o odszkodowanie za błędy medyczne.

Daniel Anweiler        26 października 2015        6 komentarzy

przedawnienie roszczeń o odszkodowanie medyczneOmówiłem już w poprzednich wpisach kogo i o co można pozwać. Przyszła pora, żeby poruszyć kwestię czy nasze roszczenie odszkodowawcze nie przedawniło się?

W dzisiejszym wpisie opowiem o tym kiedy następuje przedawnienie roszczeń odszkodowawczych poszkodowanego błędem medycznym, jakie roszczenia objęte są przedawnieniem, od kiedy zaczynamy liczyć okres biegu przedawnienia.

Co do zasady przedawnienie roszczeń dotyczących szkody na osobie następuje po upływie lat trzech od momentu kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.

Przedawnienie dotyczy zarówno roszczeń majątkowych tj. odszkodowania czy renty ale także roszczeń nie majątkowych czyli zadośćuczynienia.

No dobrze mógłbym na tym skończyć wpis. Wszystko przecież jest jasne, ale nie do końca.

Wyjaśnienia wymagają zwroty dowiedział się o szkodzie oraz dowiedział się o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Ma to często kluczowe znaczenie w sprawach w których nie od razu okazuje się, że lekarz popełnił błąd lub dopiero po czasie skutki zachowania lekarza dają o sobie znać. Prosty przykład: zaszycie chusty w polu operacyjnym lub błędna diagnoza i co za tym idzie wdrożenie niewłaściwego leczenia. Nie wiemy, że jesteśmy poszkodowani ale zdarzenie czyli błędne działanie lekarza już nastąpiło.

Nie ma tu żadnych wątpliwości, że źle przeprowadzony zabieg czy operacja w wielu przypadkach daje się ustalić od razu. W przypadku kiedy błędne działanie lekarza swoje skutki ma dopiero w przyszłości to dopiero od momentu w którym uświadomiliśmy sobie, że nie byliśmy właściwie leczeni liczymy bieg terminu przedawnienia. Gdyby było inaczej poszkodowany nie byłby odpowiednio chroniony i nie mógłby w wielu przypadkach dochodzić swoich praw w sądzie. Dowiedzenie się o szkodzie to ustalenie czy w danych okolicznościach i przy naszym stanie wiedzy jesteśmy w stanie stwierdzić, że została wyrządzona mam szkoda. Dopiero od tej chwili liczymy bieg trzyletniego terminu przedawnienia roszczenia.

Aby termin przedawnienia rozpoczął swój bieg konieczne jest też abyśmy wiedzieli przeciwko komu mamy skierować nasze powództwo. To kiedy dowiedzieliśmy się o osobie obowiązanej do naprawie szkody najlepiej, moim zdaniem, wyjaśnia Sąd Apelacyjny w Katowicach w swoim wyroku z 19.09.2014 roku (sygn. akt I ACa 349/14). Sąd wskazuje, że jeżeli wytoczyliśmy przeciwko określonej osobie powództwo o naprawienie szkody medycznej będąc przekonani, że jest ona za nią odpowiedzialna to gdy okaże się w trakcie procesu, że nie jest ona za szkodę odpowiedzialna to bieg trzyletniego terminu przedawnienia liczy się od momentu gdy dowiedzieliśmy się, że odpowiedzialny jest ktoś inny.

Upływ trzyletniego terminu przedawnienia oznacza, że nasze powództwo może spotkać się z zarzutem przedawnienia podniesionych przez pozwanego, którym jest za zwyczaj szpital lub ubezpieczyciel reprezentowany przez adwokata lub radcę prawnego. W takim przypadku nasze powództwo zostanie oddalone a my możemy zostać obciążeni kosztami postępowania oraz kosztami adwokata drugiej strony.

Gdy nie jesteśmy pewni czy nasze roszczenie nie uległo przedawnieniu najlepiej udać się do adwokata który zajmuje się na co dzień dochodzeniem odszkodowań za błędy medyczne. Taki fachowiec stwierdzi czy nasza sprawa może być wniesiona do sądu bez obaw o spotkanie się z zarzutem przedawnienia roszczenia.

adwokat Daniel Anweiler

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Filip Październik 26, 2015 o 20:59

Już przyzwyczaiłem się do regularnego czytania o meandrach naszego prawa. Koniec końców jednak, konkluzję mam zawszę tą samą. Tak jak zresztą pisze sam autor tekstu „Najlepiej udać się do adwokata”.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Październik 27, 2015 o 09:26

Dziękuję za komentarz.

Odpowiedz

Andrzej Marzec 27, 2018 o 12:49

Witam,

mój wuj zmarł 14 lat temu, ale nie wiedzieliśmy, że w ogóle można się domagać jakiegokolwiek odszkodowania. Czy to także sprawia, że możemy się domagać teraz odszkodowania??
Proszę o odpowiedź.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Maj 22, 2018 o 20:59

Dzień Dobry Panie Andrzeju,
Witam Pana serdecznie!
Sprawa Pana wujka już się przedawniła. Ewentualne gdyby się okazało, że szkoda powstała w wyniku przestępstwa to termin przedawnienia jest 20 lat.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Natalia Czerwiec 14, 2018 o 13:02

Witam. Jako 7 latka miałam złamana rękę z przemieszczeniem kości operacja przeprowadzona była pod ogólna narkoza ( ręka była usztywniona podskornymi drutami) ogólnie to było poważne złamanie… Dziś mam 22lata i midac gołym okiem że ręką jest źle złozona(krzywa) przeszkadzało mi to zarówno na wf w szkole jak i teraz w życiu bo np gdybym chciała pracować w służbach publicznych to nie zdam testów sprawnosciowych. Czy jest szansa na uzyskanie za taki uszczerbek odszkodowania?

Odpowiedz

Daniel Anweiler Czerwiec 19, 2018 o 12:02

Dzień Dobry Pani Natalio,
Witam Panią serdecznie!
Niestety Pani roszczenie uległo przedawnieniu.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: