Wezwanie do zapłaty odszkodowania

Daniel Anweiler        20 września 2017        Komentarze (0)

Zanim złożysz pozew w sądzie o zapłatę odszkodowania za szkodę medyczną musisz a właściwie powinieneś wezwać podmiot leczniczy do zapłaty tego odszkodowania. Może się okazać, że zdecyduje się zapłacić. Podmiot leczniczy jest związany w sprawie Twojego roszczenia stanowiskiem swojego ubezpieczyciela.

Po co zatem wezwanie do zapłaty?

Z mojej praktyki wiem, że z dwóch powodów jest ono zasadne i potrzebne do dalszego prowadzenia sprawy o odszkodowanie medyczne.

Próba ugodowego załatwienia sprawy.

Po pierwsze przepisy procedury cywilnej wymagają aby przed rozpoczęciem sprawy sądowej spróbować rozwiązać sprawę polubownie. Bez takiej próby pozew zostanie odrzucony jako nie spełniający warunków formalnych.

Skoro już wysyła się wezwanie do zapłaty to można przecież spróbować rzeczywiście podjąć działania w celu ugodowego zakończenia sprawy i uzasadnić swoje roszczenie w sposób nie tylko pro forma.

Co się dzieje z wezwaniem do zapłaty po wysłaniu?

Wezwanie do zapłaty odszkodowania najpierw trafia do podmiotu leczniczego od którego żądamy zapłaty odszkodowania. Podmiot jest zobowiązany na nie odpowiedzieć choć czasem robi to z dużymi oporami i po przypomnieniach o swoim obowiązku.

Wezwanie do zapłaty zostaje następnie przesłane do ubezpieczyciela podmiotu leczniczego gdzie jest rozpatrywane przez likwidatora szkody oraz orzeczników szkody. Na podstawie dokumentacji medycznej wydają swoją opinię i decyzję co do uznania bądź nie swojej odpowiedzialności. Taka decyzja jest uzasadniona i zawiera odpowiedź na wszystkie nasze zarzutu co do leczenia.

I tu jest właśnie drugi powód dla którego warto składać wezwanie do zapłaty. Mamy podaną argumentację ubezpieczyciela, który także będzie na dalszym etapie sprawy pozwany, na nasze stanowisko. Wiemy zatem co napisze w odpowiedzi na nasz pozew i cześć argumentacji możemy już zbić w samym pozwie nie czekając na odpowiedź na nasz pozew.

Dlatego jak widzisz z tych dwóch powodów warto a nawet trzeba zaczynać sprawę od dobrego wezwania do zapłaty.

*****

Warto też przeczytać.

Odszkodowanie za szkodę medyczną >>

Zadośćuczynienie za krzywdę >>

Renta za szkodę medyczną >>

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: