Zadośćuczynienie za krzywdę

Daniel Anweiler        23 stycznia 2017        Komentarze (0)

W poprzednich wpisach pokazałem Ci co składa się na dobry pozew o odszkodowanie medyczne oraz co kryje się pod pojęciem odszkodowania za szkodę majątkową spowodowaną błędem medycznym. W tym wpisie pokarzę Ci co kryje się pod prawniczym pojęciem zadośćuczynienia i czym się różni od odszkodowania.

Zacznę od różnic. Zadośćuczynienie jako rekompensata pieniężna nie jest wyliczane co do złotówki czy nawet grosza tak jak odszkodowanie. Nie musisz posiadać faktur ani udowadniać wysokości dochodzonej kwoty żadnym skomplikowanym wyliczeniem popartym dowodami w postaci faktur właśnie.

Za co zatem należy się zadośćuczynienie i jak się je wylicza?

Zadośćuczynienie to pieniężna rekompensata za Twoje cierpienie fizyczne i psychiczne oraz krzywdę moralną. Coraz częściej zadośćuczynienie ma także charakter represyjny wobec sprawcy szkody.

Zadośćuczynienie należy się w przypadku błędnego leczenia w szpitalu czy u lekarza albo w prywatnej przychodni. Zadośćuczynienie to pieniężne świadczenie przyznawane za błędne leczenie mające Ci wynagrodzić zbędny ból, kalectwo, pogorszenie się stanu zdrowia, przeżycia psychiczne związane ze zbędnym czy nieprawidłowym leczeniem oraz ewentualne skutki błędnego leczenia powstałe na przyszłość.

Nie można podać jednego sprawdzonego sposobu wyliczenia zadośćuczynienie. Każda próba generalizacji tego jak liczyć jego wysokość będzie skazana na niepowodzenie gdyż każdy przypadek błędu medycznego jest inny. To sąd rozpoznając Twoją sprawę na podstawie podanych przez Ciebie dowodów w szczególności Twojego zeznania ale i zeznań Twoich najbliższych oraz dokumentacji medycznej ustali czy i jaką odniosłeś krzywdę i przyzna Ci za nią zadośćuczynienie.

Sąd bierze pod uwagę praktycznie wszystkie okoliczności dotyczące Twojego procesu leczenia zatem każde konstruowanie pozwu wymaga przeanalizowania całości Twojej sprawy najlepiej przez prawnika, który specjalizuje się w odszkodowaniach medycznych aby pomógł Ci w pokazaniu sądowi okoliczności które przesądzą o przyznaniu Ci zadośćuczynienia.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: