Zadośćuczynienie za krzywdę

Daniel Anweiler        23 stycznia 2017        2 komentarze

W poprzednich wpisach pokazałem Ci co składa się na dobry pozew o odszkodowanie medyczne oraz co kryje się pod pojęciem odszkodowania za szkodę majątkową spowodowaną błędem medycznym. W tym wpisie pokarzę Ci co kryje się pod prawniczym pojęciem zadośćuczynienia i czym się różni od odszkodowania.

Zacznę od różnic. Zadośćuczynienie jako rekompensata pieniężna nie jest wyliczane co do złotówki czy nawet grosza tak jak odszkodowanie. Nie musisz posiadać faktur ani udowadniać wysokości dochodzonej kwoty żadnym skomplikowanym wyliczeniem popartym dowodami w postaci faktur właśnie.

Za co zatem należy się zadośćuczynienie i jak się je wylicza?

Zadośćuczynienie to pieniężna rekompensata za Twoje cierpienie fizyczne i psychiczne oraz krzywdę moralną. Coraz częściej zadośćuczynienie ma także charakter represyjny wobec sprawcy szkody.

Zadośćuczynienie należy się w przypadku błędnego leczenia w szpitalu czy u lekarza albo w prywatnej przychodni. Zadośćuczynienie to pieniężne świadczenie przyznawane za błędne leczenie mające Ci wynagrodzić zbędny ból, kalectwo, pogorszenie się stanu zdrowia, przeżycia psychiczne związane ze zbędnym czy nieprawidłowym leczeniem oraz ewentualne skutki błędnego leczenia powstałe na przyszłość.

Nie można podać jednego sprawdzonego sposobu wyliczenia zadośćuczynienie. Każda próba generalizacji tego jak liczyć jego wysokość będzie skazana na niepowodzenie gdyż każdy przypadek błędu medycznego jest inny. To sąd rozpoznając Twoją sprawę na podstawie podanych przez Ciebie dowodów w szczególności Twojego zeznania ale i zeznań Twoich najbliższych oraz dokumentacji medycznej ustali czy i jaką odniosłeś krzywdę i przyzna Ci za nią zadośćuczynienie.

Sąd bierze pod uwagę praktycznie wszystkie okoliczności dotyczące Twojego procesu leczenia zatem każde konstruowanie pozwu wymaga przeanalizowania całości Twojej sprawy najlepiej przez prawnika, który specjalizuje się w odszkodowaniach medycznych aby pomógł Ci w pokazaniu sądowi okoliczności które przesądzą o przyznaniu Ci zadośćuczynienia.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Piotr Styczeń 19, 2018 o 11:19

Dzień dobry,
W dniu 02-10-2016r. urodził się nasz synek, niestety urodził się z wadą serca – Anomalia Ebsteina na skutek której zmarł. Prowadzenie ciąży odbywało się w LuxMed, badania były wykonywane systematycznie, zgodnie z harmonogramem ale lekarz prowadzący nie zauważył tej wady. Dowiedzieliśmy się wszystkiego dopiero w dniu urodzenia dziecka. Chcemy ubiegać się o zadośćuczynienie za krzywdę, jesteśmy w trakcie pisania wezwania do zapłaty, może miałby Pan jakieś sugestię co powinniśmy przedstawić w tym wezwaniu?

Dziękuję i Pozdrawiam

Odpowiedz

Daniel Anweiler Styczeń 19, 2018 o 12:12

Dzień Dobry Panie Piotrze,
Witam Pana serdecznie!
Proszę przyjąć moje wyrazy współczucia w związku ze śmiercią synka.
Nie znam szczegółów sprawy, żeby Państwu jeszcze coś powiedzieć poza to co napisałem we wpisie o zadośćuczynieniu. Jeżeli chcieliby Państwo skorzystać z mojej pomocy prawnej zapraszam do kontaktu mailowego.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: