Analiza umorzenia

Daniel Anweiler        26 czerwca 2019        Komentarze (0)

Analiza umorzeniaDostałeś do domu pocztą postanowienie o umorzeniu Twojego postępowania. Co teraz zrobić? Możesz złożyć zażalenie na umorzenie sprawy. Konieczna jest jednak najpierw analiza umorzenia postępowania.

Pamiętaj, że w sprawie karnej także można uzyskać rekompensatę majątkową a i wygrana sprawa karna otwiera drogę do łatwiejszego dochodzenia odszkodowania. Także warto walczyć w procesie karnym.

Jako pokrzywdzony masz prawa strony

Czytając postanowienie o umorzeniu postępowania musisz znać całość akt, żeby wiedzieć jaki materiał dowodowy zgromadził prokurator. Wracam zatem do tego, że jako pokrzywdzony masz prawa strony i możesz aktywnie działać w procesie. Warto też regularnie zapoznawać się z tym co jest w aktach. Możesz uzyskać zgodę na fotografowanie akt. Możesz też uzyskać kopie tego co w aktach się znajduje. Po prostu dobrze jest mieć kopię akt pod ręką i nie biegać za każdym razem do prokuratury, która wcale nie musi być przecież blisko.

Czytając postanowienie o umorzeniu musisz zwrócić uwagę na określone okoliczności co do których podniesiesz swoje zarzuty w zażaleniu.

Opinia wymaga oceny przez prokuratora

Przede wszystkim zwróć uwagę czy w postanowieniu prowadzący postępowanie opisuje jaki stan faktyczny w sprawie ustalił. Musi także wskazać jakie fakt wziął pod uwagę oraz co wywnioskował z opinii biegłego. To ostanie jest najważniejsze bo choć to prokurator podejmuje decyzję procesową to nie jest on medykiem. Opiera się w całości na tym co napiszą bądź też powiedzą biegli. Nie oznacza to, że może jednak bezkrytycznie przyjąć “na wiarę” to co podali biegli. Wymaga to także oceny przez prokuratora.

Tutaj powstaje najważniejszy punkt na którym musisz się skupić czytając postanowienie o umorzeniu. Znając materiał dowodowy z całego postępowania oraz mając przeczytaną i przeanalizowaną opinię będzie Ci łatwiej wychwycić, jeżeli są, nieścisłości związane z analizą opinii i podjętą na jej podstawie decyzją o umorzeniu postępowania. Musisz wypisać sobie to co prowadzący postępowanie pominął lub czego nie zauważył. W zażaleniu musisz przekonać sąd, że ważnym jest aby postępowanie było uzupełnione bo przedwcześnie podjęto decyzję o umorzeniu.

Photo by John Sekutowski on Unsplash

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis: