Co się dzieje po opinii i przesłuchaniu biegłych

Daniel Anweiler        14 maja 2019        Komentarze (0)

Jak może zakończyć się sprawa w prokuraturze?

Sprawa karna medyczna może się zakończyć na dwa a właściwie na trzy sposoby. Jest to akt oskarżenia, umorzenie postępowania albo kolejna opinia biegłych.

Akt oskarżenia

Z punktu widzenia pokrzywdzonego jest to najbardziej pożądany sposób zakończenia postępowania przygotowawczego gdzie po miesiącach oczekiwań wreszcie okazuje się, że można komuś zarzucić błąd medyczny i osoba ta albo osoby będą postawione w stan oskarżenia. Prokurator nie od razu po uzyskaniu opinii formułuje akt oskarżenia. Trzeba jeszcze trochę czynności procesowych i technicznych wykonać. O tym jak to wszystko wygląda napiszę w następnych postach.

Umorzenie postępowania

Umorzenie postępowania nie jest to oczywiście oczekiwaną przez pokrzywdzonego decyzja w sprawie ale nie jest to decyzja ostateczna w sprawie. Przede wszystkim w sprawie przy umorzeniu postępowania można je zażalić do sądu. Oznacza to, że sąd będzie oceniał całość postępowania i stwierdzi czy decyzja prokuratury była prawidłowa. O tym jak napisać zażalenie oraz co się dzieje na posiedzeniu zażaleniowym w następnych postach. Prowadzący postępowanie może także jeżeli pojawią się nowe nieznane wcześniej dowody wznowić umorzone postępowanie i prowadzić je dalej.

Kolejna opinia biegłych

Po uzyskaniu ustnej opinii (przesłuchanie biegłych) prowadzący postępowanie może stwierdzić, że konieczna jest jeszcze kolejna opinia innych biegłych. Wtedy zaczyna się nowa procedura w której sporządza się pytania do biegłych, można po wydaniu opinii złożyć zarzuty do opinii biegłych oraz możliwe jest przesłuchanie biegłych.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: