Co trzeba napisać w zawiadomieniu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa?

Daniel Anweiler        20 czerwca 2018        2 komentarze

Co trzeba napisać w zawiadomieniu o podejrzeniu popełnienia przestępstwaZ poprzednich wpisów wiesz już, że błędne zachowanie lekarza może spowodować  jego odpowiedzialność karną, wiesz też gdzie złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Tylko co w nim napisać no i jakie paragrafy powołać.

Co musi zawierać zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa?

Przede wszystkim zawiadomienie musi wskazywać osobę zawiadamiającą. Musisz zatem wskazać swoje dane tj. imię i nazwisko oraz adres. Gdy zawiadomienie nie dotyczy Ciebie to trzeba napisać kogo dotyczy czyli kto ucierpiał w wyniku domniemanego czynu. W dalszej kolejności trzeba wskazać czego dotyczy zawiadomienie. Musisz napisać, że masz podejrzenie iż w czasie leczenia w danym podmiocie leczniczym we wskazanym okresie nastąpiło popełnienie czynu zabronionego na Twoją albo bliskiej Ci osoby szkodę. Nie musisz powoływać wielkiej ilości paragrafów z kodeksu karnego nie jesteś prawnikiem nie masz obowiązku się na tym znać. To wszytko czyli kwalifikację prawną czynu dokona prokurator. Z reguły jest to kwalifikacja prawna z art 160 § 2 i 3 k.k.

Potem musisz uzasadnić dlaczego składasz zawiadomienie. Opisz co się wydarzyło w czasie leczenia i w czym upatrujesz popełnienie błędu przez lekarza lub inny personel medyczny. Uzasadnienie nie musi być długie i nie musisz wdawać się w szczegóły bardzo głęboko. Trzeba podać tylko podstawowe fakty, żeby prokurator prowadzący sprawę wiedział o co chodzi w czasie Twojego przesłuchania.

Na koniec Twój podpis i to wszystko.

A co z dokumentacją medyczną?

Jeżeli posiadasz dokumentację medyczną poświadczoną za zgodność to dołącz ją do zawiadomienia. Organ prowadzący postępowanie na pewno wystąpi o oryginał dokumentacji medycznej do podmiotu leczniczego.

Zawiadomienie możesz złożyć osobiście we właściwym organie powołanym do prowadzenia postępowania lub posłać pocztą listem poleconym najlepiej jeszcze za potwierdzeniem odbioru.

Jak już złożyłeś zawiadomienie czekaj na wezwanie na przesłuchanie w charakterze zawiadamiającego o podejrzeniu popełnienia przestępstwa i ewentualnie pokrzywdzonego.

Co trzeba napisać w zawiadomieniu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa 2

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

kuba Czerwiec 20, 2018 o 22:21

Zapomniał Pan jeszcze o jednej ważnej rzeczy. Poszkodowany składa wniosek o ściganie, bo to jest warunek wszczęcia postępowania z art. 160 par. 3 kk o którym Pan wspomniał.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Czerwiec 21, 2018 o 08:51

Dzień Dobry Panie Kubo,
Witam Pana serdecznie!
Dziękuję za komentarz. Tak rzeczywiście można zawrzeć w zawiadomieniu taki wniosek choć z praktyki mam takie doświadczenie, że i tak na koniec przesłuchania pada pytanie o to czy składają wniosek o ściganie.
Jednocześnie rzeczywiście warto zawrzeć go także w zawiadomieniu.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: