Co zrobić jak zbliża się przedawnienie mojej sprawy o odszkodowanie medyczne?

Daniel Anweiler        03 lutego 2016        5 komentarzy

Jak pisałem w poprzednim wpisie Twoje roszczenie o odszkodowanie i zadośćuczynienie za szkodę medyczną ulega przedawnieniu z upływem trzech lat od momentu kiedy dowiedziałeś się o szkodzie oraz o osobie odpowiedzialnej za jej naprawienie.

Co zrobić gdy zbliża się termin przedawnienia twojego roszczenia o odszkodowanie medyczne a Ty nie masz jeszcze zgromadzonej dokumentacji medycznej. W takiej sytuacji najlepiej udać się do adwokata lub radcy prawnego po pomoc i poradę.

Dlaczego?

Aby termin przedawnienia nie spowodował niemożności skutecznego dochodzenia roszczenia odszkodowawczego przed sądem należy wnieść w terminie trzech lat pozew o to roszczenie. Niestety w przypadkach roszczeń o szkody medyczne skonstruowanie pozwu jest pracochłonne oraz trwa dość długo w porównaniu choćby ze zwykłymi pozwami o zapłatę. Wynika to ze skomplikowania sprawy jaką jest sprawa o szkodę medyczną.

Konstrukcja Twojego pozwu wymaga przede wszystkim analizy dokumentacji medycznej, gdyż to właśnie na niej swoją opinię oprą powołani w sprawie przez sąd biegli lekarze. Gdy nie masz jeszcze tej dokumentacji albo jest ona szczątkowa to bardzo trudno skonstruować dobry a przede wszystkim skuteczny pozew, a czas nagli. Wnioski o wydanie twojej dokumentacji w przypadkach gdy bliski jest termin przedawnienia zwykle są bardzo długo i wnikliwie analizowane w szpitalu.

Co zatem zrobić?

Należy złożyć wniosek o zawezwanie do próby ugodowej. Może uda się zawrzeć ugodę. Choć zdarza się się to naprawdę raz na dziesięć lat. Celem takiego wniosku, oprócz tego, że chcemy zawrzeć ugodę, jest przerwanie biegu przedawnienia roszczenia. Jak doszło do ugody sprawa zamknięta. Jeżeli jednak do ugody nie doszło termin przedawnienia Twojego roszczenia zaczyna trzy letni bieg na nowo. Zaczyna się on liczyć od dnia nieudanego posiedzenia pojednawczego w sądzie.

Ok tylko gdzie jest haczyk? Przecież w prawie nie ma rzeczy aż tak prostych.

Haczyk jest w tym, że taki wniosek musi być prawidłowo merytorycznie sformowany. Do tego potrzebny jest Ci adwokat lub radca prawny specjalizujący się w odszkodowaniach medycznych. Twój wniosek musi zawierać przede wszystkim wszelkie informacje co do sprawy odszkodowawczej. Powinien zatem wskazywać kwotę roszczenia odszkodowawczego oraz kwotę zadośćuczynienia względnie renty jeżeli będzie możliwa do dochodzenia w późniejszym procesie. Należy też, moim zdaniem, wskazać we wniosku, że chcemy uznania szpitala i ubezpieczyciela za odpowiedzialnych za przyszłe szkody powstałe w wyniki błędnego działania lekarzy.

Okoliczności powstania szkody medycznej należy uprawdopodobnić ale dla celów przerwania biegu terminu przedawnienia bezpiecznej jest aby je udowodnić za pomocą choćby części dokumentacji medycznej, wypisów ze szpitala, zaświadczeń odnośnie dalszego leczenia. Jest to istotne dlatego, że nie wskazanie okoliczności na poparcie swojego wniosku o próbę ugodowa może spowodować, że w procesie odszkodowawczym strona pozwana podniesie skutecznie zarzut przedawnienia roszczenia podnosząc, że nie wykazaliśmy w zawezwaniu do próby ugodowej dostatecznie maritum sprawy w której chcieliśmy zawrzeć ugodę. Zatem nie nastąpiło skuteczne przerwanie terminu biegu przedawnienia roszczenia.

Zachęcam aby w sprawach odszkodowań medycznych działać szybko. Przede wszystkim więcej się samemu pamięta. Po drugie świadkowie więcej pamiętają, a po trzecie jeżeli zdrowie nam pozwala nie ma na co czekać.

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Daria Wrzesień 23, 2016 o 14:35

Witam!
Dziękuję Panu za tego bloga i cenne informacje w pigułce . Widać, że lubi Pan swój zawód-fajna sprawa:)
Moja zaś prawa przedawni się w marcu 2017r., a więc muszę działać. Otóż miałam operację guza w jamie brzusznej, podczas której uszkodzono mi nerkę, jest ona w 80% marska, pobolewa. Guz był dużych rozmiarów, miałam problemy z jelitami-przy których powinno robić się operację klasyczną a mi zrobiono laparoskopię, której skutek wspomniałam. Leżałam na OIOMie z powodu niewydolności krążeniowo-oddechowej po operacji. Obecnie nie czuję się najgorzej, ale…. w pełni zdrowa nie jestem, wskutek powikłań pooperacyjnych.
Czy mam szansę na rekompensatę ze strony szpitala? Mój znajomy został osobą niepełnosprawną po operacji w tym samym szpitalu, a jednak przegrał sprawę. (To jest jakaś tragedia). Reprezentował go adwokat z Gdańska-z firmy odszkodowawczej; podobno lepiej, że z zupełnie odległego miasta(bowiem-zapewne- w myśl patriotyzmu lokalnego- kliki lekarzy i prawników trzymają się razem w danym mieście) Czy Pan również obserwuje takie zjawisko?
Niestety nie stać mnie na adwokata i zastanawiam się nad firmą odszkodowawczą; nie bardzo wierzę, że adwokat z urzędu chciałby narażać się w środowisku…. jednak nie chcę “anonimowego” reprezentanta z firmy odszk. Mam więc dylemat. Jak Pan widzi tę sytuację, co mogę zrobić?
Dziękuję, pozdrawiam,
D.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Wrzesień 23, 2016 o 14:53

Dzień Dobry Pani Dario,
Witam Panią serdecznie i dziękuję za komentarz.
Nie znam szczegółów sprawy ale mogę powiedzieć, że ma Pani szansę na rekompensatę w sprawie.
Nie obserwuję zjawiska patriotyzmu lokalnego prawników i lekarzy. Odnośnie sprawy odszkodowawczej to zdecydowanie odradzam firmy odszkodowawcze. Proszę wyszukać adwokata, który zajmuje się sprawami odszkodowawczymi. Taki adwokat zajmie się Pani sprawą na pewno prawidłowo.

Odpowiedz

Jas Marzec 3, 2017 o 22:57

Blsagam o pomoc bledy medyczne i zgon

Odpowiedz

Daniel Anweiler Marzec 4, 2017 o 07:46

Dzień dobry,
Proszę o opisanie szczegółów na maila: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Jas Marzec 3, 2017 o 22:59

Blagam o pomoc bledu medycznmr zla diagnoza zgon

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: