W poprzednim wpisie opisałem, że błąd lekarza może czasem skutkować jego odpowiedzialnością karną za przestępstwo. No tak ale jak i gdzie zgłosić podejrzenie popełnienia przestępstwa w czasie leczenia przez lekarza czy personel medyczny. Tyle się teraz słyszy o specjalnych działach w prokuraturach ds. błędów medycznych, ale który jest właściwy.
Gdzie zgłosić podejrzenie popełnienia przestępstwa ?
Zacząć trzeba od zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa odpowiedniego organu. Informujesz o tym, że masz podejrzenie iż w wyniku leczenia mogło dojść do popełnienia przestępstwa przez lekarzy lub personel medyczny.
Najpierw musisz ustalić gdzie mogło dojść do popełniania przestępstwa na Twoją szkodę lub szkodę osoby bliskiej. Za zwyczaj będzie to miejsce gdzie Ty lub Twój bliski byliście leczeni. Zgodnie z procedurą karną właściwa jest prokuratura w której okręgu popełniono przestępstwo.
Działy ds. błędów medycznych w prokuraturach
W sprawach przestępstw dotyczących błędów medycznych w Polsce działają w prokuraturze odpowiednie działy zajmujące się ściganiem takich przestępstw. Podział spraw zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości dotyczy prokuratur regionalnych (zastąpiły prokuratury apelacyjne – po jednej na każde województwo) oraz prokuratur okręgowych (po kilka w każdym województwie).
Działy ds. błędów medycznych działające w prokuraturach regionalnych prowadzą lub nadzorują postępowania karne. Prowadzą je w sprawach dotyczących błędów medycznych, których skutkiem jest śmierć człowieka. W prokuraturach okręgowych działy ds. błędów medycznych zajmują się prowadzeniem i nadzorowanie spraw dotyczących błędów medycznych, których skutkiem jest ciężkie uszkodzenie ciała człowieka.
Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w sprawie o błąd medyczny składasz do prokuratury. Właściwą prokuraturą jest ta w miejscu gdzie nastąpiło nieprawidłowe leczenie. Może to być prokuratura regionalna lub okręgowa. Nic złego się nie stanie jeżeli złożysz swoje zawiadomienie nie do tej prokuratury. Mają one obowiązek przekazać sobie sprawę tak aby właściwa prowadziła postępowanie.
Jeżeli wolisz słuchać a nie czytać zapraszam na podcast.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }