Jak i gdzie zgłosić podejrzenie popełnienia przestępstwa w czasie leczenia

Daniel Anweiler        19 czerwca 2018        Komentarze (0)

Jak zgłosić podejrzenie popełnienia przestępstwaW poprzednim wpisie opisałem, że błąd lekarza może czasem skutkować jego odpowiedzialnością karną za przestępstwo. No tak ale jak i gdzie zgłosić podejrzenie popełnienia przestępstwa przez lekarza czy personel medyczny. Tyle się teraz słyszy o specjalnych działach w prokuraturach ds. błędów medycznych, ale który jest właściwy.

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Zacząć trzeba od zawiadomienia odpowiedniego organu o tym, że ma się podejrzenie iż w wyniku leczenia mogło dojść do popełnienia przestępstwa przez lekarzy lub personel medyczny.

Najpierw musisz ustalić gdzie mogło dojść do popełniania  przestępstwa na Twoją szkodę lub szkodę osoby bliskiej. Za zwyczaj będzie to miejsce gdzie Ty lub Twój bliski byliście leczeni gdyż właściwy zgodnie z procedurą karną jest organ w którego okręgu popełniono przestępstwo.

Zatem jak wiesz już gdzie mogło dojść do popełnienia przestępstwa to teraz do którego organu możesz złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

W sprawach przestępstw dotyczących błędów medycznych w Polsce działają w prokuraturze odpowiednie działy zajmujące się ściganiem takich przestępstw. Podział spraw zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości dotyczy prokuratur regionalnych (zastąpiły prokuratury apelacyjne – po jednej na każde województwo) oraz prokuratur okręgowych (po kilka w każdym województwie).

Działy ds. błędów medycznych działające w prokuraturach regionalnych prowadzą lub nadzorują postępowania w  spraw dotyczących błędów medycznych, których skutkiem jest śmierć człowieka. W prokuraturach okręgowych działy ds. błędów medycznych zajmują się prowadzenie i nadzorowanie spraw dotyczących błędów medycznych, których skutkiem jest ciężkie uszkodzenie ciała człowieka.

Oznacza to, że jeżeli masz podejrzenie, że popełniono w czasie Twojego leczenia lub leczenia bliskiej Ci osoby przestępstwo to zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa składasz do prokuratury właściwej ze względu na miejsce popełnienia czynu tj. regionalnej lub okręgowej.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: