Pełnomocnik pokrzywdzonego

Daniel Anweiler        12 marca 2020        Komentarze (0)

Co może pełnomocnik pokrzywdzonegoZastanawiasz się nad złożeniem zawiadomienia o możliwości popełniania przestępstwa przez lekarza lub personel medyczny przy Twoim leczeniu lub leczeniu osoby Ci najbliższej. Może już złożyłeś takie zawiadomienie. Sprawa ma się zacząć i przyszło już wezwanie do Prokuratury, żeby złożyć zeznania. Zaczynasz się zastanawiać czy nie jest Ci może potrzebny pełnomocnik. W czym może Ci pomóc pełnomocnik?

Pełnomocnik pokrzywdzonego – adwokat lub radca

Pełnomocnikiem pokrzywdzonego w sprawie karnej może być adwokat lub radca prawny. Zakres ich uprawnień jest taki sam.

Pełnomocnik jest obecny wraz z Tobą przy Twoim przesłuchaniu. Jego zadaniem w czasie Twojego przesłuchania jest pilnować aby wszystkie wymogi procedury zostały zachowane. Ponad to Twój pełnomocnik będzie czuwał żebyś w czasie swoich zeznań powiedział wszystko co ma znaczenie dla sprawy. Jak coś zapomnisz zada Ci pytanie abyś zeznał to co potrzebne jest dla sprawy do protokołu.

Postępowanie karne

Jak zostanie po Twoim przesłuchaniu wszczęte postępowanie karne Twój pełnomocnik, tak jak i Ty, będziecie mieli możliwość wglądu w to co się dzieje w sprawie. W szczególności będzie reprezentował Twoje interesy w czasie przesłuchań świadków w prokuraturze czy to na policji, zadawał pytania czy też zgłaszał nowe wnioski dowodowe np. o zwrócenie się o dokumentację medyczną jeszcze do innych podmiotów leczniczych. W wszystkim co dzieje się w sprawie będzie informowany oraz będzie miał wgląd do akt sprawy karnej.

Biegli

Gdy mają być w sprawie wybierani biegli lekarze sądowi do oceny prawidłowości procesu leczenia Twój pełnomocnik pomoże w przygotowaniu pytań do biegłych oraz obszaru zagadnień a także specjalności z jakich biegli powinni zostać powołani. Niestety na wybór ośrodka i osobiście biegłych lekarzy nie ma wpływu. Taka decyzja jest tylko i wyłącznie w gestii prokuratora prowadzącego postępowanie.

Gdy biegli przyślą opinię to Ty i Twój pełnomocnik macie prawo się z nią zapoznać, wnieść do niej zarzuty i żądać uzupełnienia opinii a nawet przesłuchania biegłych.

Gdy sprawa zakończy się aktem oskarżenia Twój pełnomocnik przestanie Cię reprezentować a to dlatego, że jak zostanie złożona sprawa do sądu to tracisz uprawnienia jako strona a co za tym idzie Twój pełnomocnik także. W sprawie w sądzie możesz występować jako oskarżyciel posiłkowy. Wymaga to jednak złożenia odpowiedniego oświadczenia zanim zacznie się przewód sądowy.

W przypadku gdy sprawa zostanie umorzona przez prokuraturę pełnomocnik przygotuje zażalenie i będzie Cię reprezentował w sądzie na posiedzeniu gdzie sąd będzie podejmował decyzję czy umorzenie było zasadne.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis: