Po odszkodowanie tylko z adwokatem!

Daniel Anweiler        04 lutego 2016        12 komentarzy

Zacznę o stwierdzenia, że sprawy o odszkodowanie medyczne nie wygrasz sam. Po drugiej stronie masz szpital ze sztabem prawników i lekarzy oraz ubezpieczyciela z prawnikami i lekarzami zaprawionymi w bojach sądowych. Uwierz mi, potrzebujesz pomocy fachowców od dochodzenia odszkodowań medycznych.

Moi Klienci często zanim trafią do mojej Kancelarii ze swoją, niejednokrotnie skomplikowaną sprawą, próbują najpierw dochodzić swoich roszczeń odszkodowawczych przy pomocy wyspecjalizowanych firm odszkodowawczych. Jest ich wiele na rynku, działają agresywnie i reklamują się, że odnoszą same sukcesy. Nie wątpię, że udaje im się wywalczyć odszkodowania w sprawach wypadków komunikacyjnych czy wypadków przy pracy, ale w sprawach o odszkodowania medyczne ich działania, moim zdaniem, nie są właściwe, a i często nieskuteczne. Każda sprawa o odszkodowanie medyczne wymaga podejścia indywidualnego. Każde błędne działanie lekarza jest inne i zależy od rodzaju zabiegu, jego skomplikowania oraz wyjściowego stanu zdrowia pacjenta, a także sprzętu jaki miał do dyspozycji lekarz. Zatem taśmowa produkcja spraw nie zdaje egzaminu.

Posłużę się przykładem, który zobrazuje to najdokładniej.

Już przy pierwszym kontakcie z przedstawicielem firmy odszkodowawczej podmioty tego typu chcą związać osobę poszkodowaną ze sobą umową. Zapewniają przy tym, że sprawę ocenią i poprowadzą za darmo, a potem dopiero z wygranej pobiorą wynagrodzenie, czasem aż nawet 40 % od kwoty wygranej!

Ok, na początku wydaje się to do zaakceptowania. Nic nie tracisz, a możesz zyskać jakąś kwotę, a 40 % oddać firmie odszkodowawczej. Podpisujesz umowę, powiedzmy szczerze, nie czytając do końca. Tutaj zaczynają się schody. W większości umów są postanowienia, które określają, że jeżeli nie uda się zwolnić Cię od ponoszenia kosztów sądowych to musisz je wyłożyć sam. Jest to 5 % wartości dochodzonej kwoty. W takich umowach znajdują się często także klauzule, że jeżeli przegrasz proces, choćby w części to płacisz koszty sądowe, wynagrodzenie adwokata i firmy odszkodowawczej. Do tego dochodzą jeszcze koszty adwokata reprezentującego szpital i ubezpieczyciel. Okazuje się, że tak bezpłatnie to jednak nie jest. Do tego, zazwyczaj, sprawę w firmie odszkodowawczej prowadzi jakiś prawnik nieznany z imienia i nazwiska, a w sądzie na rozprawie jest za każdym razem inny adwokat lub aplikant, który nie ma zielonego pojęcia o sprawie.

W kancelarii adwokackiej czy też radcowskiej zajmującej się odszkodowaniami medycznymi sprawą zajmuje się adwokat, który jest znany z tego, że sprawy o odszkodowania prowadzi i wygrywa. Ma do pomocy swój zaufany zespół prawników i lekarzy. Jest zaangażowany w sprawę w 100 % i zna jej szczegóły, a w sądzie jeżeli akurat nie może być obecny, zastępuje go adwokat bądź aplikant, który zna sprawę i ma doświadczenie w sprawach odszkodowawczych. Jednym słowem nie jest tam z przypadku i  potrafi skutecznie przesłuchać biegłego.

Różnica pomiędzy firmą odszkodowawczą, a adwokatem od spraw odszkodowawczych jest taka, że za sprawę prowadzoną przez doświadczonego adwokata specjalistę od dochodzenia odszkodowań medycznych trzeba zapłacić także na początku sprawy. Kancelarie nie pokrywają też kosztów sądowych oraz kosztów opinii biegłego sądowego za klienta. Pobierają także wynagrodzenie po wygranej sprawie, ale nie są to tak horrendalne kwoty jak 40 %.

Ok, myślisz,  jak Cię nie stać na takiego adwokata to może jednak pójdę do takiej firmy odszkodowawczej. W sumie nic nie tracę, a Moja sprawa wydaje się oczywista.

Odradzam takie działanie. Tam jesteś anonimowym klientem. U nas (adwokatów od odszkodowań) twoja sprawa jest traktowana indywidualnie, bo każda sprawa o odszkodowanie medyczne jest inna i wymaga indywidualnego podejścia, a nie linii produkcyjnej odszkodowań.

Jeżeli nie stać cię na adwokata i pokrycie kosztów procesu sądowego, to zawsze możesz, a właściwie powinieneś skorzystać z instytucji zwolnienia z kosztów sądowych. Możesz także złożyć wniosek o ustanowienie adwokata z urzędu do sporządzenia i prowadzenia sprawy o odszkodowanie. Taki adwokat będzie starał się tak samo w twojej sprawie jak ten z tzw. “wyboru”.

Ok, ale jaką masz pewność, że trafisz właśnie na takiego adwokata, który zna się na prowadzeniu spraw odszkodowawczych.

Prosta sprawa. Zgodnie z procedurą cywilną we wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych i wyznaczeniu adwokata z urzędu, możesz wskazać adwokata, którego chcesz żeby prowadził Twoją sprawę.  Okręgowa Rada Adwokacka zawsze uwzględnia takie wskazanie.

Poniżej pokażę Ci krok po kroku jak to zrobić. Udostępnię Ci też do ściągnięcia gotowy do wypełnienia wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych oraz wyznaczenie konkretnego adwokata z urzędu. Znajdziesz go po lewej stronie.

  1. Najpierw musisz  wystąpić o całość twojej dokumentacji medycznej. Bez tej dokumentacji bardzo trudno będzie skonstruować pozew. Gotowy wniosek znajdziesz tu. Chyba, że od czasu szkody upłynęły już prawie trzy lata. Wtedy nie ma sensu  marnować czasu na ściąganie dokumentacji, które czasem trwa zdecydowanie za długo. Trzeba szybko działać, bo sprawa się przedawni. Przystąp szybko do pozostałych kroków. O tym co z co zrobić jak zbliża się przedawnienie roszczenia piszę tutaj.
  2. Gdy masz już całość dokumentacji medycznej znajdź w Internecie adwokata, który specjalizuje się w odszkodowaniach medycznych. Wybierz takiego, który prowadzi kancelarię w okręgu, w którym siedzibę ma szpital, tam wytoczysz powództwo. Tylko adwokat, który ma siedzibę swojej kancelarii w tym okręgu może być twoim pełnomocnikiem z urzędu.  Możesz go sprawdzić czy rzeczywiście jest adwokatem i do jakiej Izby Adwokackiej należy w rejestrze adwokatów.
  3. Jeżeli już masz wybraną osobę adwokata, złóż wniosek o zwolnienie z ponoszenia kosztów oraz ustanowienie adwokata z urzędu do sądu rejonowego właściwego dla siedziby szpitala, gdyż to przed ten sąd musisz pozwać szpital. Jeżeli uważasz, że twoja szkoda oraz krzywda przekraczają 75 tys. zł – właściwy do jej rozpoznania będzie sąd okręgowy. Wtedy do tego sądu złóż wniosek o zwolnienie z ponoszenia kosztów. Do takiego wniosku dołącz wymagane przez prawo oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania. Znajdziesz je klikając w link.
  4. Wniosek wypełniony wraz z oświadczeniem o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania składasz osobiście w sądzie lub wysyłasz listem poleconym i czekasz na decyzję sądu. Postanowienie o zwolnieniu dostaniesz pocztą do domu. Sąd, gdy zwolni Cię od ponoszenia kosztów sądowych i przyzna prawo do adwokata z urzędu, sam zwróci się do Okręgowej Rady Adwokackiej o wyznaczenie jako twojego  pełnomocnika wskazanego przez Ciebie adwokata. O jego wyznaczeniu również zostaniesz poinformowany.

Możesz się wtedy umówić na spotkanie. Zabierz ze sobą całą dokumentację medyczną. Resztę powie Ci Twój adwokat

Powodzenia w Sądzie.

{ 12 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Michał Grabiec Luty 4, 2016 o 18:46

Bardzo dobry artykuł i zgadzam się z Panem co do tych firm odszkodowawczych.

Natomiast lekko kontestując tytuł artykułu, chciałbym zaznaczyć, że czasami warto pójść po odszkodowanie także z radcą prawnym:d
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Luty 5, 2016 o 10:40

Panie Michale dziękuję.
Tak po odszkodowanie z adwokatem albo radcą prawnym, bo tylko wtedy jest szansa na pełne wykorzystanie potencjału sprawy.
Chodzi mi o to, żeby odróżnić nas profesjonalistów w dochodzeniu odszkodowań od firm odszkodowawczych a w szczególności od osób, które są prawnikami ale bez doświadczenia i tytułu zawodowego.
Pozdrawiam i miłego piątku.

Odpowiedz

Ewelina Kwiecień 5, 2016 o 23:45

Witam
Ja jestem po dwóch nie udanych operacjach i chciałbym złożyć wniosek o odszkodowanie tylko za bardzo nie wiem jak mam napisać do szpitala w tej sprawie.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Daniel Anweiler Kwiecień 6, 2016 o 17:19

Dziękuję Pani Ewelino za kontakt i komentarz.
Pozwoliłem sobie napisać do Pani maila z kilkoma pytaniami aby ustalić szczegóły sprawy.

Odpowiedz

Jarek Sierpień 22, 2017 o 10:49

Witam pana Lekarz specjalista na prywatnej wizycie podając zastrzyk w kolano uszkodził całkowicie nerw strzałkowy wspólny u mojego teścia.Teść ma całkowity niedowład lewej nogi.Był diagnozowany w szpitalu i tak stwierdzono że przyczyną niedowładu jest to niewłaściwie wykonane wkłucie .Jakie szanse są na odszkodowanie czy iść do adwokata czy oprócz dokumentacji szpitalnej mam íść do tego lekarza po zaświadczenie o wykonanej injekcji?Pozdrawiam

Odpowiedz

Daniel Anweiler Sierpień 23, 2017 o 11:19

Dzień Dobry Panie Jarku,
Witam Pana serdecznie!
Informacja co do wykonania zastrzyku powinna być umieszczona w dokumentacji medycznej. Co do szans sprawy nie mogę się wypowiedzieć bez analizy dokumentacji medycznej.
Jeżeli chce Pan skorzystać z moje pomocy prawnej zapraszam do kontaktu: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Ulka Wrzesień 10, 2017 o 21:15

Witam moj syn mial operowana kosc ramienną prawą z powodu zapalenia kosci.Podczas operacji doszlo do uszkodzenia nerwu promieniowego.Syn ma rękę bezwladna ma 15lat szpital wypisal go z zaleceniami rehabilitacji i fizykoterapi obecnie syn lezy w innym szpitalu rehabilitacyjnym .Mial wykonywane dwukrotnie badanie emg z ktorego wynika ze ma bardzo ciezkie uszkodzenie nerwu.Obecnie nie ma poprawy i doszedl zanik miesni .Lekarze kierują nas do Trzebnicy syn prawdopodobnie przejdzie kolejna operacje naprawy nerwu .Szpital ktory operowal mu kosc nie odzywa sie .Dodam ze operacja byla w czerwcu.Syn miewa silne depresje z tego powodu .Mam pytanie czy mam wogole szanse wygrac sprawe.Pozdrawiam.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Wrzesień 11, 2017 o 13:55

Dzień Dobry Pani,
Witam Panią serdecznie!
Sprawa Pani syna rzeczywiście jest bardzo ciężka. Szanse na wygranie sprawy mogę ocenić dopiero po analizie dokumentacji medycznej. Jeżeli chce Pani skorzystać z mojej pomocy prawnej proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Małgorzata Ryng Wrzesień 23, 2017 o 15:11

Witam,pana w/w blog uratował mnie od jeszcze większych problemów jak mam.Lekarz,który zoperował mój zdrowy kręgosłup skrzywdził mnie niemiłosiernie,popełnił tyle błędów,iż naprawdę wielcy profesorowie tego nie naprawią:czeka mnie wszczepienie stymulatora rdzeniowego w wojskowym szpitalu w Bydgoszczy i wiele cierpień i jako osoba niezamożna miałam właśnie podpisać umowę z firmą odszkodowawczą,gdy przeczytałam pański blog,pytam panią o nazwisko adwokata,lub radcy,który będzie się zajmował moją sprawą,i tak jak pan to opisał,słowo w słowo,umowę miałabym podpisać z referentem,sąd opłacam sama,biegłych…itd…nie dość że zostałam 50 letnią kaleką,to jeszcze miałabym długi,gdyż obiecują wszelkie opłaty po. ,% itd…znowu zostałam z niczym,chyba że mi pan coś poradzi,bo czas mnie goni nieubłaganie,dziękuję za pana mądre blogi,pozdrawiam Małgorzata

Odpowiedz

Daniel Anweiler Wrzesień 25, 2017 o 12:12

Dzień Dobry Pani Małgorzato,
Witam Panią serdecznie i dziękuję za miłe słowa. Proszę tak jak opisuję w tym wpisie postąpić i wystąpić o zwolnienie z kosztów postępowania oraz z wnioskiem o adwokata lub radce prawnego z urzędu. Będzie dla Pani prowadzić sprawę a jego wynagrodzenie pokryje Skarb Państwa lub strona przeciwna.
Pozdrawiam i życzę zdrowia oraz powodzenia na operacji.

Odpowiedz

Agnieszka Kozłowska Maj 8, 2018 o 23:05

Witam,proszę o poradę co mam zrobić.5lat temu miałam wypadek komunikacyjny .jechalam polskim busem. W wyniku wypadku doszlo do zwichnięcia stawu biodrowego.konsekwencja wypadku sa wypadniete dyskibw kregiskupieoslupie.rok temu miałam operację kręgosłupaod 4lat sprawa jest w sądzie.mialam tylko 2sprawy.kogo Pan poleci z adwokatów zajmujących się odszkodowaniami.jestem bezsilna.Proszę o pomoc.Agnieszka

Odpowiedz

Daniel Anweiler Maj 22, 2018 o 20:58

Dzień Dobry Pani Agnieszko,
Witam Panią serdecznie!
Nie wiem dlaczego przez 4 lata odbyły się tylko 2 rozprawy. Jeżeli chciałaby Pani skorzystać z pomocy prawnej zapraszam do kontaktu: 792226834.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: