Przedawnienie karalności czynu

Daniel Anweiler        07 listopada 2018        2 komentarze

Przedawnienie karalnościZ poprzedniego wpisu już wiesz, że organ procesowy może odmówić wszczęcia śledztwa ale nie zdarza się to za często w praktyce gdyż prokurator nie jest biegłym lekarzem i nie wie czy w sprawie popełniono błąd medyczny który skutkuje odpowiedzialnością karną lekarza czy też innego członka personelu czy też pomimo błędu nie można nikomu przypisać odpowiedzialności karnej. Konieczna jest opinia biegłego lekarza sądowego. Gdyby coś takiego miało miejsce konieczne jest zażalenie na odmowę wszczęcia śledztwa czy dochodzenia z argumentacją, że nie było przeprowadzonego dowodu z opinii biegłego.

Są jednak, jak to zawsze w prawie bywa, wyjątki od tejże zasady, że prokurator musi wystąpić o wydanie opinii przez biegłych lekarzy. W szczególności takim wyjątkiem jest sytuacja gdy w sprawie zachodzi przedawnienie karalności czynu.

W praktyce prokuratorsko – sądowej czyny błędów medycznych kwalifikuje się z reguły z art. 160 § 2 k.k. lub 160 § 3 k.k. taka kwalifikacja prawna wyznacza potem kwestie dotyczące przedawnienia.

To właśnie przedawnienie możliwości dochodzenia odpowiedzialności karnej jako pierwsze sprawdza organ prowadzący postępowanie karne. W przypadku odpowiedzialności karnej za szkodę medyczną opiera się na wskazanej wyżej kwalifikacji. W przypadku art 160 § 2 k.k. okres przedawnienia po jakim nie można ścigać przestępstwa to 10 lat. W przypadku nieumyślnej postaci tego przestępstwa wskazanej w art 160 § 3 k.k. termin upływu karalności przestępstwa wynosi 5 lat.

W obu przypadkach gdy nastąpi przedawnienie karalności przestępstwa organ prowadzący postępowanie odmówi wszczęcia postępowania ze względu na przedawnienie karalności. W przypadku takiego postanowienia organu prowadzącego postępowanie nie za bardzo można dużo zdziałać choć nie jest to jeszcze koniec sprawy. W przypadku odmowy wszczęcia postępowania gdy przyjęto, że kwalifikacja prawna jest z art 160 § 3 k.k. można argumentować, że działanie lekarza należy zakwalifikować z art 160 § 2 k.k. Takie zażalenie jest bardzo trudne do wywiedzenia nie mając opinii biegłego ale jeżeli materiał dowodowy pozwala na taką argumentację trzeba spróbować.

Photo by rawpixel on Unsplash

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Monika Styczeń 16, 2019 o 08:36

Świetna sprawa, bardzo przydatny wpis.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Marzec 6, 2019 o 13:01

Dziękuję

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: