Przedawnienie roszczeń o odszkodowanie za błędy medyczne

Daniel Anweiler        26 października 2015        19 komentarzy

Przedawnienie roszczeń o błędy medyczneCo do zasady przedawnienie roszczeń o odszkodowanie za błędy medyczne dotyczących Twojej szkody następuje po upływie lat trzech od momentu kiedy dowiedziałeś się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.

Przedawnienie

Przedawnienie dotyczy wszystkich roszczeń majątkowych tj. odszkodowania, zadośćuczynienia czy renty. Bieg przedawnienia zaczyna się kiedy dowiedziałeś się o szkodzie oraz o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Ma to często kluczowe znaczenie w sprawach w których nie od razu okazuje się, że lekarz popełnił błąd.  Prosty przykład: zaszycie chusty w polu operacyjnym lub błędna diagnoza i co za tym idzie wdrożenie niewłaściwego leczenia. Nie wiemy, że jesteśmy poszkodowani ale zdarzenie czyli błędne działanie lekarza już nastąpiło.

Skutki w przyszłości

Nie ma żadnych wątpliwości, że źle przeprowadzony zabieg czy operacja w wielu przypadkach daje się ustalić od razu. W przypadku kiedy Twoje nieprawidłowe leczenie będzie miało swoje skutki w przyszłości to dopiero od tego momentu w którym uświadomiłeś sobie, że nie byłeś właściwie leczony liczysz bieg terminu przedawnienia. Gdyby było inaczej nie byłbyś odpowiednio chroniony i nie mógłbyś dochodzić swoich praw w sądzie. Dopiero od tej chwili liczy się bieg trzyletniego terminu przedawnienia roszczenia.

Przeciw komu powództwo

Aby termin przedawnienia rozpoczął swój bieg konieczne jest też abyś wiedział przeciwko komu skierować swoje powództwo. To kiedy dowiedziałeś się o osobie obowiązanej do naprawie szkody najlepiej, moim zdaniem, wyjaśnia Sąd Apelacyjny w Katowicach w swoim wyroku z 19.09.2014 roku (sygn. akt I ACa 349/14). W czasie procesu w sądzie może się okazać, że za szkodę powinien być pozwany ktoś inny. W takim przypadku termin przedawnienia liczy się od momentu w którym się o tym dowiedziałeś.

Upływ terminu

Upływ trzyletniego terminu przedawnienia oznacza, że Twoje powództwo może spotkać się z zarzutem przedawnienia.  Podniesie go pozwany, którym jest za zwyczaj szpital lub ubezpieczyciel reprezentowany przez adwokata lub radcę prawnego. W takim przypadku Sąd oddali Twoje powództwo. Sąd obciąży Cię kosztami postępowania oraz kosztami prawnika drugiej strony. Warto zatem przed wniesieniem pozwu do sądu ustalić czy roszczenia się nie przedawniło.

{ 19 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Filip Październik 26, 2015 o 20:59

Już przyzwyczaiłem się do regularnego czytania o meandrach naszego prawa. Koniec końców jednak, konkluzję mam zawszę tą samą. Tak jak zresztą pisze sam autor tekstu “Najlepiej udać się do adwokata”.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Październik 27, 2015 o 09:26

Dziękuję za komentarz.

Odpowiedz

Andrzej Marzec 27, 2018 o 12:49

Witam,

mój wuj zmarł 14 lat temu, ale nie wiedzieliśmy, że w ogóle można się domagać jakiegokolwiek odszkodowania. Czy to także sprawia, że możemy się domagać teraz odszkodowania??
Proszę o odpowiedź.

Odpowiedz

Daniel Anweiler Maj 22, 2018 o 20:59

Dzień Dobry Panie Andrzeju,
Witam Pana serdecznie!
Sprawa Pana wujka już się przedawniła. Ewentualne gdyby się okazało, że szkoda powstała w wyniku przestępstwa to termin przedawnienia jest 20 lat.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Natalia Czerwiec 14, 2018 o 13:02

Witam. Jako 7 latka miałam złamana rękę z przemieszczeniem kości operacja przeprowadzona była pod ogólna narkoza ( ręka była usztywniona podskornymi drutami) ogólnie to było poważne złamanie… Dziś mam 22lata i midac gołym okiem że ręką jest źle złozona(krzywa) przeszkadzało mi to zarówno na wf w szkole jak i teraz w życiu bo np gdybym chciała pracować w służbach publicznych to nie zdam testów sprawnosciowych. Czy jest szansa na uzyskanie za taki uszczerbek odszkodowania?

Odpowiedz

Daniel Anweiler Czerwiec 19, 2018 o 12:02

Dzień Dobry Pani Natalio,
Witam Panią serdecznie!
Niestety Pani roszczenie uległo przedawnieniu.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Lukasz Styczeń 14, 2019 o 14:29

Witam 2012 smierc 3-tygodniowego dziecka dziecka poprzez zerwanie kikuta (pepka) czy to jest przestepstwo? Jaki czas na przedawnienie??

Odpowiedz

Daniel Anweiler Marzec 6, 2019 o 13:03

Dzień Dobry Panie Łukaszu,
Witam Pana serdecznie!
Czy to jest przestępstwo nie mogę powiedzieć bez analizy sprawy. Przedawnienie w sprawie karnej to 5 lat od zdarzenia.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karol M Luty 13, 2019 o 23:38

Witam potrzebuje bardzo konkretnej porady moj tata mial przeszczep serca w 1998 roku przeszczep sie udal tata zyl okolo 3 tygodni po czym zmarl 14.02.1998 Smierc spowodowala bakteria (zakarzenie) ktora sie umiejscowila w okolicach( krzyza) kregoslupa…byla to mala rana spowodowana wybudzaniem tatay po operacji ktora zainfekowala rdzen kregowy i szla do mozgu .Jak wspomnialem wczesniej tata zyl okolo 3tygodni po udanym przeszczepie. Po 3tygodniach nastapilo nagle pogorszenie stanu jego zdrowia.Lekarze nie wiedzieli czym to jest spowodowane, gdy sie zorientowali co jest powodem tego stanu bylo juz za pozno. Dodam ze na 3dni przed jego zgonem dopiero zdiagnozowano przyczyne, jedank bylo juz za pozno…
Moje pytanie brzmi czy sprawa ta jest przedawniona? dodam ze nikt z nas bliskich mam na mysli moja mame i 3 rodzenstswa (mialem wtedy 11lat) nie mielismy pojecia ze wina(nie adekwatna opieka i zaniedbanie pacjenta) stoi po stronie szpitala i lekarzy, i jest mozliwosc wywalczenia odszkodowania(zadoscuczynienia) za jego nagla smierc. Dopiero od miesiaca zaczalem sie blizej przygladac tej sprawie w zwiazku ze zbllizajaca sie 21 rocznica ktora wypada 14.02.2019 .Dodam ze cala dokumentacja jego leczenia w tym rowniez sekcja zwlok, jest do odebrania ze szpitalnego arciwum(Juz sie nawet kontaktowalem ze szpitalem w tej sprawie)defakto moglbym powiedziec ze dopiero od miesiaca jestesmy swiadomi i rozumiemy ze jest to wina szpitala i lekarzy. Zlozylem juz wniosek do sadu,defakto moglbym powiedziec ze dopiero od miesiaca jestesmy swiadomi o winie szpitala i lekarzy. , prosze o fachowa rade i konsultacje czy ta sprawa jest do wygrania?

Odpowiedz

Daniel Anweiler Marzec 6, 2019 o 12:56

Dzień Dobry Panie Karolu,
Witam Pana serdecznie!
Sprawa się niestety już dawno temu przedawniła.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Ewelina1234 Luty 26, 2019 o 19:24

Witam,proszę o odpowiedz mój syn doznał niedotlenienia mózgu z powodu nie dopatrzenia medycznego 8 lat temu niedawno zabawiłam sie w detektywa i okolo 2 lat temu dowiedzialam sie co jest przyczyną mam to czarno na biały na papierze czy nasze również sie przedawniło?

Odpowiedz

Daniel Anweiler Marzec 6, 2019 o 12:54

Dzień Dobry Pani Ewelino,
Sprawa wymagałaby oceny ale mogę z dużą dozą prawdopodobieństwa powiedzieć że roszczenie się przedawniło.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Ewelina1234 Luty 26, 2019 o 19:24

Witam,proszę o odpowiedz mój syn doznał niedotlenienia mózgu z powodu nie dopatrzenia medycznego 8 lat temu niedawno zabawiłam sie w detektywa i okolo 2 lat temu dowiedzialam sie co jest przyczyną mam to czarno na biały na papierze czy nasze również sie przedawniło???

Odpowiedz

Ewelina1234 Luty 26, 2019 o 19:26

Witam,proszę o odpowiedz mój syn doznał niedotlenienia mózgu z powodu nie dopatrzenia medycznego 8 lat temu niedawno zabawiłam sie w detektywa i okolo 2 lat temu dowiedzialam sie co jest przyczyną mam to czarno na biały na papierze czy nasze również sie przedawniło????

Odpowiedz

Artur Marzec 5, 2019 o 10:10

Moja mama po 7 dniowym pobycie w szpitalu w 2010r przeszła udar mózgu. Do dziś nie pamięta części zdarzeń. Jest niepełnosprawna w znacznym stopniu na skutek udaru. Czy należało by się odszkodowanie.? Czy za późno..

Odpowiedz

Artur Marzec 6, 2019 o 09:49

Moja mama po 7 dniowym pobycie w szpitalu w 2010r przeszła udar mózgu. Jest niepełnosprawna w znacznym stopniu. Ma kłopoty z pamięcią. Czy można było by coś zrobić w tym temacie jeszcze?

Odpowiedz

Daniel Anweiler Marzec 6, 2019 o 12:27

Dzień Dobry Panie Arturze,
Witam Pana serdecznie!
Moim zdaniem sprawa niestety się już przedawniła.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Lucyna Czekaj Maj 31, 2019 o 10:44

Dzień dobry Panie Daniel, prosze o info, w 2018 r przeszlam OP usuwania narzędzia rodnych bez przydatków,po krótkim czasie zaczął wypadać trzon!wiec kolejna op -plastyka! po 8 miesiącach okazało się ze pęcherz został przeciętny a w środku są nici chirurgiczne nierozpuszczalne! Wynikiem pierwszej OP były nast dwie, jak się okazało przy trzeciej wystarczyła by tylko jedna pierwsza gdyby lekarz podjął właściwą decyzję. Dodam że przy kontrolnych wizytach lekarz nie poinformował mnie że COŚ jest w pęcherzu!usg wykonywanie było kilkakrotnie! Była infekcja o czym informowałam na wizycie (brzydki zapach moczu ) nie dostałam żadnego leku! Czy mam w ogóle jakakolwiek szansę na zadośćuczynienie? Proszę o odp

Odpowiedz

Daniel Anweiler Maj 31, 2019 o 13:46

Dzień Dobry Pani Lucyno,
Witam Panią serdecznie!
Na początku zaznaczę, że aby powiedzieć z większą dozą prawdopodobieństwa, że może Pani dochodzić zadośćuczynienia musiałbym przeanalizować dokumentację medyczną. Z tego co Pani napisała może wynikać, że zasadnym byłoby staranie się o zadośćuczynienie. Jednakże ważnym jest aby sprawdzić jakie było wskazane Pani ryzyko przy wykonywaniu operacji. Co do braku informowania Pani o powikłaniach to moim zdaniem jest to naruszenie praw pacjenta. Może Pani w tym zakresie starać się o zadośćuczynienie za brak informowania o stanie zdrowia.
W razie potrzeby służę pomocą prawną.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: