Pytania do biegłych

Daniel Anweiler        01 maja 2019        Komentarze (0)

Pytania do biegłychW sprawie medycznej na etapie postępowania w prokuraturze ale także w sądzie ważna jest opinia biegłych lekarzy. Jest to za zwyczaj zwieńczenie całego procesu gromadzenia dowodów przez prowadzącego postępowania karne. Zgromadzone są już zeznania pokrzywdzonych ich rodziny oraz innych świadków, którzy mogą mieć jakieś informacje w sprawie. Organ prowadzący postępowania ma już także zgromadzoną całą dokumentację medyczną. Pora zatem na opinię biegłych.

Czy pokrzywdzony może mieć wpływ na wybór biegłych?

Pierwsze, jedyne i ostatnie słowo w zakresie wyboru biegłych do wydania opinii ma organ prowadzący postępowania tj. prokurator. Chociaż to prokurator ostatecznie decyduje, którzy biegli będą w sprawie opinię wydawać można zawsze próbować podsunąć jakiś ośrodek wydający opinię aby i do niego zwrócił się z zapytaniem o podanie oferty. Tak, niestety a może stety aby wybrać biegłych prokurator musi przeprowadzić swojego rodzaju konkurs ofert. Rozsyła  zapytanie zazwyczaj do wszystkich podmiotów, które takowa opinię mogą wydać. Po uzyskaniu ofert wybiera jeden podmiot i wysyła akta w celu uzyskania opinii w sprawie.

Czy pokrzywdzony może mieć wpływ na pytania zadane biegłym?

Jeżeli pokrzywdzony działa w postępowaniu przygotowawczym aktywnie to oczywiście może, a moim zdaniem, nawet powinien aktywnie uczestniczyć w przygotowywaniu pytań i zagadnień na które mają odpowiedzieć biegli. Znaczy to tym samym, że możesz wskazać jakich biegłych, jakiej specjalności Twoim zdaniem powinien powołać prokurator.  Tu nie zawsze prokurator uwzględni Twoje uwagi. Warto jednak je wskazać już na tym etapie aby potem nie było zarzutu, że “dopiero teraz” mówisz o jeszcze innych biegłych. Możesz także wnieść i wskazać, że chcesz aby odpowiedzieli oni na konkretne Twoje pytania. Nie spotkałem się jeszcze z sytuacją żeby prokurator odmówił uwzględnienia Twoich uwag co do pytań.

Warto zatem współpracować w tymże zakresie z prowadzącym postępowania. Przyśpiesza to wyjaśnienie sprawy i ewentualne przejście do kolejnego etapu postępowania.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: