Szkoda medyczna! Kto odpowiada?

Daniel Anweiler        18 września 2015        23 komentarze

 Kto odpowiada za moją szkodę? Lekarz czy szpital? A może ubezpieczyciel.W tym wpisie pokażę od kogo można dochodzić odszkodowania za błąd medyczny, tzn. kiedy za szkodę odpowiada lekarz, a kiedy szpital i w jaki sposób odpowiada ubezpieczyciel. W konkretnych przypadkach może się okazać, że nie odpowiadają wszyscy. Omówię poniżej kto odpowiada jak nastąpi szkoda.

Odpowiedzialność za szkodę medyczną

Odpowiedzialność w sprawach o odszkodowania za błąd medyczny obejmuje odpowiedzialność odszkodowawczą cywilną czyli materialną. Mówiąc krótko, jeżeli ktoś wyrządzi nam szkodę (np. medyczną) obowiązany jest do rekompensaty pieniężnej na naszą rzecz.

W Polsce odszkodowania za błąd medyczny można dochodzić od lekarza, szpitala lub ubezpieczyciela. Zgodnie z prawem odpowiedzialność za szkodę medyczną  przez lekarz jest związana m.in. z formami świadczenia usług medycznych przez lekarza, a w przypadku ubezpieczyciela, z zapisami umowy ubezpieczenia.

Lekarz za szkodę medyczną odpowiada zawsze ?

Większość z nas uważa, że lekarz za szkodę medyczną odpowiada zawsze. Faktycznie jednak jego odpowiedzialność różni się w zależności od tego w jaki sposób jest zatrudniony w placówce zdrowia, w której się leczyliśmy i doznaliśmy szkody.

Lekarz zatrudniony na umowę o pracę

Jeżeli lekarz jest zatrudniony na umowę o pracę w szpitalu to jego odpowiedzialność za wyrządzoną Ci szkodę ogranicza się tylko do odpowiedzialności pracowniczej wobec szpitala. W procesie sądowym występuje jako świadek a całość odpowiedzialności za szkodę ponosi szpital. Jest to ochrona, zgodnie z kodeksem pracy, przed ponoszeniem konsekwencji swojego działania w sferze finansowej jaką ma zapewniony każdy pracownik pracujący na umowę o pracę, a zatem także lekarz. Oczywiście ochrona odpowiedzialności pracownika dotyczy przypadku gdy szkoda nie zostanie wyrządzona umyślnie.

Lekarz jest zatrudniony na tzw. “kontrakcie”

Jeżeli lekarz jest zatrudniony na tzw. “kontrakcie”, czyli świadczy usługi medyczne na rzecz szpitala.  Odpowiada wtedy za wyrządzoną nam szkodę medyczną cywilnie czyli finansowo razem ze szpitalem tj. solidarnie.

Kiedy odpowiada szpital?

Szpital odpowiada zawsze. Niezależnie od tego czy lekarz pracuje na umowie o pracę czy tzw. “kontrakcie”. Do sądu pozywamy szpital. Co ważne, chodzi tutaj o placówkę, nie dyrekcję czy samego dyrektora (zdarzyło mi się takie konstrukcje prawne pozwu widzieć).

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za błędy w sztuce

Szpital i lekarz są ubezpieczeni od odpowiedzialności cywilnej. Do sądu występujesz z pozwem także  przeciwko szpitalowi oraz lekarzowi (w przypadku, gdy był zatrudniony na “kontrakcie”). W zależności od konkretnego przypadku wnosisz pozew także przeciwko ubezpieczycielowi szpitala lub lekarza. Odpowiada on na podstawie umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za błędy w sztuce.

Ubezpieczyciel odpowiada tak samo jak np. ubezpieczyciel w przypadku ubezpieczenia OC samochodu. Pokrywa za ubezpieczonego kwotę zasądzoną wyrokiem do wysokości sumy ubezpieczenia.

{ 23 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Robert 20 października, 2016 o 22:31

Szanowny Panie Mecenasie.
Przeciwko komu rodzina zmarłej ma wystąpić z pozwem o zadośćuczynienie? Lekarz został skazany za błąd lekarski. Pracował w przychodni, która została zlikwidowana, a w akcie likwidacji powiat, który był jej właścicielem, przyjął (tak jest w uchwale rady powiatu) jej zobowiązania.
Z poważaniem.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 21 października, 2016 o 10:31

Dzień Dobry Panie Robercie,
Witam Pana serdecznie i dziękuję za pytanie!
W przypadku likwidacji przychodni za zobowiązania odpowiada Powiat. W razie pytań zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam

Odpowiedz

teresa 22 października, 2016 o 14:10

Witam chcialabym presic o Pana dane kontaktowe bo chcialabym zwrocic sie w sprawie medycznej

Odpowiedz

Daniel Anweiler 24 października, 2016 o 12:33

Dzień dobry Pani Tereso,
Witam Panią serdecznie i dziekuje za kontakt.
W sprawie zlecenia prowadzenia sprawy zapraszam do kontaktu tel. 792226834 e-mail: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Krzysiek 9 listopada, 2016 o 07:43

Dzien dobry Panu. Moje pytanie dotyczy zakażenia w szpitalu gronkowcem w miejscu wenflonu u noworodka. Czy moge domagac sie zadosc uczynienia za to zakażenie?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 9 listopada, 2016 o 09:21

Dzień Dobry Panie Krzyśku,
Witam Pana serdecznie i dziękuje za pytanie. Nie znam dokładnie szczegółów sprawy ale patrząc na nią ogólnie może Pan dochodzić zadośćuczynienie imieniem dziecka. Zapraszam do kontaktu.

Odpowiedz

Paulina 23 listopada, 2016 o 20:12

Panie Mecenasie,
jestem stroną przychodni, która wynajmować będzie lekarzom gabinety.Szukam odpowiedzi na pytanie kto odpowiada za szkody wobec pacjenta w przypadku, gdy lekarz wynajmuje gabinet w przychodni na zasadach prowizji od konsultacji. Czy ubezpieczając przychodnię powinnam ubezpieczać się również od działań lekarzy w ten sposób współpracujących, czy też powinnam ich traktować jak firmy, którym sprzedaję lokal i logistykę? Proszę o pomoc.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 25 listopada, 2016 o 11:21

Dzień Dobry Pani Paulino,
Witam Panią serdecznie i dziękuję za kontakt!
Sprawa wymaga analizy umowy jaką Pani będzie podpisywać z lekarzami. Konieczne jest też aby skonsultowała Pani sprawę ze swoim brokerem ubezpieczeniowym. Jeżeli chciałaby Pani skonsultować umowę proszę o kontakt bezpośrednio na maila – anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Karol 4 grudnia, 2016 o 14:14

Panie Mecenasie,

trafiłem na Pana bloga i jest bardzo ciekawy, proszę o więcej wpisów! 🙂

Mam trzy pytania, na które nie potrafie znaleźć odpowiedzi, uprzejmie proszę o krótkie wskazówki:
1) Dlaczego pozywa się Szpital razem z ubezpieczycielem, a nie samego ubezpieczyciela? Czy jest jakiś praktyczny albo prawny powód tego?
2) Napisał Pan że Szpital i lekarz odpowiadają solidarnie, a czy Szpital (i lekarz) i ubezpieczyciel odpowiadają solidarnie?
3) A co jeśli lekarz jest zatrudniony na tzw. kontrakcie i jest ubezpieczony u innej podmiotu niż szpital? Kogo pozywamy wtedy?

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi
Karol

Odpowiedz

Anna 7 lutego, 2017 o 09:50

Dzień dobry Panie Mecenasie, mam problem typu tego, że pojechałam z cierpiącym dzieckiem do szpitala dziecięcego u którego podejrzewalam zapalenie wyrostka robaczkowego i na izbie przyjęć zostałam wyzwana ze przyjeżdżam z dzieckiem do szpitala a nie do lekarza rodzinnego.Traktowali mnie i moje cierpiące dziecko jak intruzów i wyrzucili do rodzinnego o godzinie 17.Pomoc nie została udzielona mojej córce.Pojechalam do innego szpitala i tam się okazało ze córka ma zapalenie wyrostka robaczkowego i musi być operowana.Operacja oczywiście nastąpiła.Czy ja mogę żądać odszkodowania finansowego od szpitala który nie udzielił pomocy mojej córce? Jeśli tak to w jakiej wysokości? Z góry serdecznie dziękuję za pomoc.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 7 lutego, 2017 o 10:01

Dzień Dobry Pani Anno,
Witam Panią serdecznie!
W celu konsultacji prawnej proszę o kontakt na maila i opisanie dokładnie całej sprawy. Proszę o informację czy jest jakiś ślad na izbie przyjęć, że była Pani z córką na konsultacji i Panią odesłano do lekarza rodzinnego.
Pozdrawiam i czekam na wiadomość.

Odpowiedz

Sylwia 5 września, 2017 o 21:25

Witam serdecznie proszę o pomoc przecięcie pęcherza moczowego podczas cc z którego wytworzyła się prztoka pecherzowo pochwowa to błąd w sztuce medycznej? I jeśli przed cc nie została zdiagnozowana rzucawka ciążowa a wynik badań wskazywały na to że jest zatrucie wymioty gorączka ból głowy? ( rzucawka nastąpiła) zostałam w takim stanie odesłana do innego szpitala jak psa wywieźli ;( Mogę się starać o odszkodowania?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 6 września, 2017 o 15:00

Dzień Dobry Pani,
Pani sprawa wygląda bardzo poważnie.
Proszę o kontakt mailowy anweiler@zubek-gatner.pl lub kontakt telefoniczny 792226834

Odpowiedz

Paula 12 lutego, 2017 o 02:17

Witam serdecznie. Bardzo proszę o kontakt gdyż bardzo potrzebuje Pana pomocy w wywalczeniu odszkodowania za błąd medyczny.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Daniel Anweiler 12 lutego, 2017 o 12:10

Dzień Dobry Pani,
Witam Panią serdecznie!
Odpisałem Pani na maila.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Ulka 17 września, 2017 o 12:33

Witam mam pytanie odnosnie mojego syna 15lat.Syn był operowany z powo du przewleklego zapalenia kosci ramiennej prawej .Podczas operacji zostal uszkodzony nerw promieniowy .Lekarze z tego szpitala nie odzywaja sie syn zostal wypisanyz bezwladna ręką .Na wlasna reke jezdzilam i szulalam szpitala rechabilitacyjnego obecnie syn bedzie mial operowany nerw promieniowy we Wroclawiu .Czy Pana zdaniem mam szanse na wygranie sprawy .Dodam ze syn z tego powodu ma silne zalamanie nerwowe.Pozdrawiam.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 18 września, 2017 o 10:14

Dzień Dobry Pani,
Witam Panią serdecznie!
Sprawa Pani syna rzeczywiście jest bardzo ciężka. Szanse na wygranie sprawy mogę ocenić dopiero po analizie dokumentacji medycznej. Jeżeli chce Pani skorzystać z mojej pomocy prawnej proszę o kontakt mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

Tomek 22 listopada, 2017 o 22:17

Witam. Panie Mecenasie czy warto sadzic szpital jezeli w mojej ocenie zbyt dlugo czekalem na SORze zanim trafilem na sale operacyjna? Na sor trafilem ok 12.30 a na stol operacyjny ok 16. Czekalem tak z przecieta tetnica,sciegnami i nerwami. Teraz po prawie 4 miesiacach od zdarzenia moja reka nie odzyskuje sprawnosci. zanik miesni,brak czucia. nerwy powinny byc zszyte w okreslonym czasie,dlatego zastanawiam sie nad takim pozwem

Odpowiedz

Daniel Anweiler 23 listopada, 2017 o 12:15

Dzień Dobry Panie Tomku,
Witam Pana serdecznie!
Jeżeli rzeczywiści w związku z opóźnieniem w wykonaniu operacji doznał Pan szkody to jest duża szansa na skuteczność postępowania odszkodowawczego. Jeżeli chciałby Pan skorzystać z mojej pomocy proszę o kontakt tel. 792226834 lub mailowy: anweiler@zubek-gatner.pl

Odpowiedz

karolina 22 czerwca, 2019 o 16:42

Witam Panie Mecenasie, chciałabym się dowiedzieć czy jest możliwość złożenia pozwu o błąd w sztuce w medycynie estetycznej? jakie są szanse na wygranie takiej sprawy? dokładnie chodzi o zabieg toksyn botulinowa, po którym uważam, Pani doktor mnie oszpecila.
pozdrawiam.

Odpowiedz

Daniel Anweiler 22 czerwca, 2019 o 19:08

Dzień dobry Pani.
Proszę o opisanie Pani sprawy na maila. Będę mógł po zapoznaniu się ze szczegółami odpowiedzieć Pani szczegółowo.
Mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

Odpowiedz

Narcyz 4 czerwca, 2020 o 14:44

Dzień dobry Panie Mecenasie.
Jestem oskarżony przez rodzinę pacjentki.
Akt oskarżenia został oparty o subiektywne opinie rodziny i nie ma odzwierciedlenia w stanie faktycznym i dokumentacji medycznej.
Zarzucane mi czyny dotyczą mojej pracy w szpitalu w ramach umowy o pracę.
Wząłem udizął w procesie przygotowawczym i złożyłemtakże obszernie uzasadanioną odpowiedź na pozew wraz z materiałem dowodowym. Pierwsze posiedzenie w tej sprawie nie zostało jeszcze przeprowadzone.

Na pana blogu przeczytałem, że w mojej sytuacji sprawa powinna być prowadzona przeciwko szpitalowi, a moja odpowiedzialność sprowadza się do odpowiedzialności przed pracodawcą.

Pytania:
1. Czy rzeczywiście powództwo mogę oddalić wskazując na fakt iż jestem pracownikiem szpitala i wszystkie zarzucane mi czynności wykonywałem w ramach umowy o pracę?
2. Jeżeli tak, to jak to zrobić?

Odpowiedz

Daniel Anweiler 4 czerwca, 2020 o 14:55

Dzień Dobry,
Proszę o bardziej szczegółowe informacje. Pisze Pan raz o akcie oskarżenia (tu nie ma znaczenia czy się jest pracownikiem czy też nie) a raz o sprawie odszkodowawczej w sądzie (odpowiedź na pozew). W tym drugim przypadku możliwa jest tylko odpowiedzialność szpitala. W sprawie karnej odpowiada Pan sam za siebie.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: