Z poprzednich wpisów już wiesz, że możesz starać się o odszkodowanie na które składa się oprócz odszkodowania sensu stricto także zadośćuczynienie renta oraz ustalenie odpowiedzialności podmiotu leczniczego na przyszłość. Ok, ale jak je uzyskać? W większości przypadków w procesie sądowym. W sądzie aby uzyskać odszkodowanie trzeba wykazać trzy przesłanki odpowiedzialności lekarza.
Co się składa na te trzy przesłanki odpowiedzialności lekarza.
Aby w sądzie wygrać odszkodowanie a także zadośćuczynienie lub rentą i w szczególności ustalenie odpowiedzialności podmiotu leczniczego lub na przyszłość trzeba wykazać: szkodę, winę i związek przyczynowy pomiędzy nimi. Bez tego nie da się wygrać sprawy w sądzie o odszkodowanie za błąd medyczny. To są te trzy przesłanki odpowiedzialności lekarza.
Szkoda
Szkoda dzieli się na dwa rodzaje. Jest to uszczerbek w Twoim majątku czyli szkoda materialna inaczej majątkowa. Jest to także szkoda niemajątkowa, nie materialna czyli cierpienie fizyczne i psychiczne, inaczej krzywda.
Za pierwsze przysługuje Ci odszkodowanie a za krzywdę zadośćuczynienie.
Wina
W procesach o odszkodowanie medyczne musi być wykazana wina lekarza, który spowodował u ciebie szkodę. Koncepcji winy w procesie cywilnym jest wiele ale dla uproszczenia i nie mieszania językiem prawniczym składa się ona z elementu obiektywnego czyli niewłaściwego zachowania z określonymi standardami czy regułami oraz winy w rozumieniu subiektywnym. W procesach o odszkodowanie medyczne te reguły za zwyczaj to zasady wiedzy medycznej, kodeks etyczny oraz doświadczenie życiowe lekarza czy też innego personelu medycznego.
Winą w rozumieniu subiektywnym jest w szczególności niedbalstwo w postępowaniu lekarza. Jako postępowanie uważa się zarówno działanie jak i zaniechanie. O winie w procesie możemy mówić gdy wykaże się oba obiektywny i subiektywny element winy.
Związek przyczynowy
Aby móc mówić w procesie o odpowiedzialności podmiotu leczniczego konieczne jest powiązanie szkody i winy. Inaczej mówić nie wystarczy, że wykaże się winę oraz szkodę musi być jeszcze między nimi normalny związek przyczynowy. To na powodzie spoczywa obowiązek wykazania związku przyczynowego pomiędzy szkodą a winą.
Dopiero jak wykaże się wszystkie trzy przesłanki można mówić, że dowiodło się, że w sprawie wystąpił błąd medyczny za który ktoś ponosi odpowiedzialność.
Możesz też posłuchać wersji audio tego wpisu.
Photo by Łukasz Łada on Unsplash
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }