Wezwanie do zapłaty odszkodowania

Daniel Anweiler        20 września 2017        4 komentarze

Zanim złożysz pozew w sądzie o zapłatę odszkodowania za szkodę medyczną musisz a właściwie powinieneś wezwać podmiot leczniczy do zapłaty tego odszkodowania. Może się okazać, że zdecyduje się zapłacić. Podmiot leczniczy jest związany w sprawie Twojego roszczenia stanowiskiem swojego ubezpieczyciela.

Po co zatem wezwanie do zapłaty?

Z mojej praktyki wiem, że z dwóch powodów jest ono zasadne i potrzebne do dalszego prowadzenia sprawy o odszkodowanie medyczne.

Próba ugodowego załatwienia sprawy.

Po pierwsze przepisy procedury cywilnej wskazują aby przed rozpoczęciem sprawy sądowej spróbować rozwiązać sprawę polubownie. Wymogiem formalnym pozwu jest wskazanie czy strony próbowały załatwić sprawę ugodowo czy też nie doszło do takiej próby.

Warto jednak spróbować załatwić sprawę polubownie. Może podmiot medyczny i jego ubezpieczyciel zgodzą się na wypłatę roszczenia bez konieczności prowadzenia procesu.

Skoro już wysyła się wezwanie do zapłaty to można przecież spróbować rzeczywiście podjąć działania w celu ugodowego zakończenia sprawy i uzasadnić swoje roszczenie w sposób nie tylko pro forma.

Co się dzieje z wezwaniem do zapłaty po wysłaniu?

Wezwanie do zapłaty odszkodowania najpierw trafia do podmiotu leczniczego od którego żądamy zapłaty odszkodowania. Podmiot jest zobowiązany na nie odpowiedzieć choć czasem robi to z dużymi oporami i po przypomnieniach o swoim obowiązku.

Wezwanie do zapłaty zostaje następnie przesłane do ubezpieczyciela podmiotu leczniczego gdzie jest rozpatrywane przez likwidatora szkody oraz orzeczników szkody. Na podstawie dokumentacji medycznej wydają swoją opinię i decyzję co do uznania bądź nie swojej odpowiedzialności. Taka decyzja jest uzasadniona i zawiera odpowiedź na wszystkie nasze zarzutu co do leczenia.

I tu jest właśnie drugi powód dla którego warto składać wezwanie do zapłaty. Mamy podaną argumentację ubezpieczyciela, który także będzie na dalszym etapie sprawy pozwany, na nasze stanowisko. Wiemy zatem co napisze w odpowiedzi na nasz pozew i cześć argumentacji możemy już zbić w samym pozwie nie czekając na odpowiedź na nasz pozew.

Dlatego jak widzisz z tych dwóch powodów warto a nawet trzeba zaczynać sprawę od dobrego wezwania do zapłaty.

*****

Warto też przeczytać.

Odszkodowanie za szkodę medyczną >>

Zadośćuczynienie za krzywdę >>

Renta za szkodę medyczną >>

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Asia Maj 9, 2018 o 11:12

Witam!
a ja mam pytanie odnośnie tego, kogo ew. pozwać jeśli chodzi o placówki medycznej a nie szpital.
I kogo wezwać do zaplaty? W przypadku placówek medycznych – prywatnych takich jak LuxMed nie jest problemem ustalenie do kogo wysyłamy wezwanie. Ale co z placówkami np takimi jak EMC? takie szpitale mają zarówno usługi prywatne ale też skierowania przez NFZ.
Kto w takim wypadku, jeśli udałam się bez placenia do tej placówki, odpowiada za wyrzadzoną mi szkodę? ;/

Odpowiedz

Daniel Anweiler Maj 22, 2018 o 20:52

Dzień Dobry Pani Asiu,
Witam Panią serdecznie!
W przypadku szkody medycznej przy usługach prywatnych znaczenie ma podmiot leczniczy w ramach którego miało miejsce udzielenie świadczenia medycznego. Tak naprawdę kogo wezwać do zapłaty za ewentualną szkodę należy rozstrzygać w danym przypadku.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Joanna Styczeń 31, 2019 o 14:04

Dzień dobry,
nie wydaje mi się, aby precyzyjne było twierdzenie o konieczności podjęcia próby ugodowej, której niepodjęcie skutkowałoby odrzuceniem pozwu. Konieczna jest bowiem jedynie infomacja dot. tego czy strony podjęły próby ugodowej czy takich prób nie było.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Daniel Anweiler Marzec 6, 2019 o 12:58

Dzień Dobry Pani Joanno,
Tak, ma Pani rację sformułowanie jest nie precyzyjne. Jest to skrót myślowy mogący być odczytany nie jednoznacznie.
Poprawiam wpis.
Dziękuję za komentarz.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: