Wezwanie do zapłaty odszkodowania

Daniel Anweiler        20 września 2017        4 komentarze

Wezwanie do zapłaty odszkodowaniaZanim złożysz pozew w sądzie o zapłatę odszkodowania za szkodę medyczną musisz a właściwie powinieneś napisać wezwanie do zapłaty tego odszkodowania. Wzywasz w nim podmiot leczniczy do zapłaty odszkodowania za ich błąd medyczny na Twoją szkodę. Może się okazać, że zdecyduje się zapłacić.

Próba ugodowego załatwienia sprawy

Po pierwsze przepisy procedury cywilnej wskazują aby przed rozpoczęciem sprawy sądowej spróbować rozwiązać sprawę polubownie. Wymogiem formalnym pozwu jest wskazanie czy strony próbowały załatwić sprawę ugodowo czy też nie doszło do takiej próby. Jest to próba ugodowego zakończenia sprawy. Warto spróbować załatwić sprawę polubownie. Może podmiot medyczny i jego ubezpieczyciel zgodzą się na wypłatę roszczenia bez konieczności prowadzenia procesu. Może też się zdarzyć, że podmiot wzywany wypłaci część żądanego roszczenia. Masz wtedy możliwość spokojnie się leczyć mając na to środki. Możesz także dochodzić dalszej zapłaty już w sądzie.

Wezwanie do zapłaty odszkodowania

Wezwanie do zapłaty odszkodowania powinno zawierać wskazanie kiedy nastąpiła Twoja szkoda. Musisz też podać jakiej kwoty się domagasz i jaka jest jej podstawa. Może być to odszkodowanie, zadośćuczynienie za krzywdę lub renta za szkodę medyczną. Musisz jeszcze je krótko uzasadnić co uważasz za błąd medyczny.

Wezwanie do zapłaty odszkodowania najpierw trafia do podmiotu leczniczego od którego żądamy zapłaty odszkodowania. Podmiot lecznicy jest zobowiązany na nie odpowiedzieć.

Wezwanie do zapłaty zostaje następnie przesłane do ubezpieczyciela podmiotu leczniczego gdzie jest rozpatrywane przez likwidatora szkody. Na podstawie dokumentacji medycznej wydają swoją opinię i decyzję co do uznania bądź nie swojej odpowiedzialności. Decyzja ubezpieczyciela w Twojej sprawie jest przez niego uzasadniona i zawiera odpowiedź na wszystkie Twoje zarzutu co do leczenia.

Drugi powód dla którego warto składać wezwanie do zapłaty

I tu jest właśnie drugi powód dla którego warto składać wezwanie do zapłaty. Masz podaną argumentację ubezpieczyciela, który także będzie na dalszym etapie sprawy pozwanym. Wiemy zatem co napisze w odpowiedzi na nasz pozew i cześć argumentacji możemy już zbić w samym pozwie nie czekając na odpowiedź na nasz pozew.

Z tych dwóch powodów warto a nawet trzeba zaczynać sprawę od dobrego wezwania do zapłaty.

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Asia Maj 9, 2018 o 11:12

Witam!
a ja mam pytanie odnośnie tego, kogo ew. pozwać jeśli chodzi o placówki medycznej a nie szpital.
I kogo wezwać do zaplaty? W przypadku placówek medycznych – prywatnych takich jak LuxMed nie jest problemem ustalenie do kogo wysyłamy wezwanie. Ale co z placówkami np takimi jak EMC? takie szpitale mają zarówno usługi prywatne ale też skierowania przez NFZ.
Kto w takim wypadku, jeśli udałam się bez placenia do tej placówki, odpowiada za wyrzadzoną mi szkodę? ;/

Odpowiedz

Daniel Anweiler Maj 22, 2018 o 20:52

Dzień Dobry Pani Asiu,
Witam Panią serdecznie!
W przypadku szkody medycznej przy usługach prywatnych znaczenie ma podmiot leczniczy w ramach którego miało miejsce udzielenie świadczenia medycznego. Tak naprawdę kogo wezwać do zapłaty za ewentualną szkodę należy rozstrzygać w danym przypadku.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Joanna Styczeń 31, 2019 o 14:04

Dzień dobry,
nie wydaje mi się, aby precyzyjne było twierdzenie o konieczności podjęcia próby ugodowej, której niepodjęcie skutkowałoby odrzuceniem pozwu. Konieczna jest bowiem jedynie infomacja dot. tego czy strony podjęły próby ugodowej czy takich prób nie było.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Daniel Anweiler Marzec 6, 2019 o 12:58

Dzień Dobry Pani Joanno,
Tak, ma Pani rację sformułowanie jest nie precyzyjne. Jest to skrót myślowy mogący być odczytany nie jednoznacznie.
Poprawiam wpis.
Dziękuję za komentarz.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: